شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عراق موافقت‌نامه ایجاد مزرعه مقابله با ریزگردها را امضا کرد

توافقنامه اجرایی ایجاد مزرعه و مرکز آموزشی و پژوهشی و ترویج مقابله با پدیده ریزگردها با حضور مسئولان ایران و عراق، امضا شد.
به گزارش ایلنا، طبق این موافقتنامه که به امضای جاسم عبدالعزیز المحمدی قائم مقام وزیر بهداشت و محیط زیست عراق ومحمد  مجابی معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست ایران رسید، زمینی ۲۰۰ هکتاری در نزدیکی شهر کربلا برای ایجاد این مرکز از سوی عراق اختصاص می یابد.
طبق این موافتنامه در بازه زمانی ۱۰ تا ۲۵ سال این مرکز به کار آموزشی و پژوهشی در زمینه ریزگردها خواهد پرداخت.

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر این‌که مسئولیت اصلی در مهار کانون‌های گردوغبار در عراق برعهده دولت عراق است، افزود: « رفع مشکل پدیده گردوغبار و مهار کانون‌ها، وظیفه عراق است و ما در بخش آموزش و توان افزایی با این کشور همکاری می‌کنیم».
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، در تشریح جزئیات این توافقنامه اجرایی، گفت: «سنجش کیفیت هوا،‌ تثبیت خاک،‌ احیای تالاب‌ها، روش‌های عملی برای مقابله با کانون‌های گردوغبار، بررسی آثار تغییر اقلیم بر وقوع پدیده گردوغبار، نحوه مدیریت کانون‌های گردوغبار و مقابله با تشکیل کانون‌های جدید از جمله مواردی است که در این توافقنامه اجرایی بین کشورهای ایران و عراق اشاره شده است».
به گفته معاون رئیس جمهوری، منابع مالی و تعهدات طرفین مشخص شده است که بر اساس آن دولت ایران درمورد تعهدات خود منابع لازم را پیش بینی خواهد کرد و اجرایی شدن آن با همکاری ستاد عتبات عالیات  صورت خواهد پذیرفت.

ابتکار همچنین تصریح کرد:« بخشی از منابع مالی برعهده ایران و بخشی برعهده عراق است. پیش‌بینی‌ها درمورد ارقام صورت گرفته ولی نمی‌توانیم عدد و رقم دقیقی را مطرح کنیم».
ابتکار در مورد بازه زمانی برنامه‌های اجرایی و عملیات مربوط به دولت عراق در بحث مقابله با گردوغبار گفت: «کانون‌های گردوغبار باید توسط دولت عراق تثبیت شود. کار ما این است که در زمینه توان افزایی و برگزاری دوره‌های آموزشی و تخصصی اقداماتی انجام دهیم تا توانمندی‌های لازم در کشور عراق برای مقابله با پدیده گردوغبار ایجاد شود. بنابراین قدم اول برای اجرایی شدن اقدامات بحث آموزش است که با همکاری ایران صورت می‌گیرد».
او در خصوص مقابله با ریزگردها خاطر نشان کرد: «قدم اول برای مهار کانون‌های گردوغبار، توان افزایی و آموزش است. افزون بر این در سال گذشته درختکاری در مرز مهران در استان ایلام با مشارکت ایران انجام شد همچنین در داخل عراق نیز بخشی درختکاری شد. برنامه کاشت نهال در جریان راهپیمایی اربعین در سال جاری یکی از برنامه‌های مهم ماست که امیدواریم با ابعاد و قوت بیشتر انجام شود».

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بازده شروع فعالیت‌ها را از دو ماه آینده اعلام کرد.

چندی پیش، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با سفری به استان خوزستان، از دو کانون اصلی گرد وغبار در استان به صورت هوایی بازدید کرد.
رئیس سازمان محیط زیست از دو کشور عراق و ترکیه خواست که نسبت  به تأمین حقابه تالاب‌ها و دشت‌هایی که  کانون ریزگرد در این کشورهستند اقدام کند.
بنا به گفته‌ی ابتکار،‌ در حال حاضر وسعت کانون‌های گرد وغبار درعراق هشت میلیون هکتار و در عربستان ۱۱ میلیون هکتار است که در عراق به دلیل شرایط ناامنی و بی ثباتی و درعربستان به دلیل نبود روابط سیاسی اقدامی در خصوص حل معضل ریزدگردها انجام نشده است.
معاون رئیس جمهوری،‌ برای مقابله با ریزدگردهای موجود درعراق برگزاری دوره‌های توانمندسازی مقابله با گردوغبار به  این کشور پیشنهاد داد. بنا به اظهارات ابتکار،‌با آزاد سازی بخش هایی از عراق که در دست داعش بوده، قرار است طرح ایجاد مزرعه آموزشی برای توانمندسازی مقابله با گرد و غبار اجرا شود.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More