شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مشاهده پلنگ نادر در پارک ملی بختگان استان فارس

 

نبی‌الله مرادی سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس از وجود یک گونه پلنگ نادر در پارک ملی بختگان استان فارس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، مرادی با اعلام این خبر گفت: «چندی پیش محیط‌بانان با توجه به علایم و آثار مشاهده شده همچون وجود رد پا و ایجاد خراش بر روی تنه برخی درختان،‌ از احتمال وجود پلنگ خبر دادند. در نتیجه با نصب دوربین تله‌ای بر روی یکی از چشمه‌های دائمی پارک ملی بختگان برای اولین‌بار موفق به گرفتن چند عکس از یک قلاده پلنگ در ارتفاع ۲۶۰۰ متری این پارک ملی شدیم».
او درادامه خاطر نشان کرد: «گونه نادر پلنگ ایرانی، یکی از ۹ زیرگونه پلنگ دنیا است که از نظر جثه بزرگترین آنها به شمار می‌رود و در لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در زمره جانوران در معرض خطر انقراض است».
در سال‌های اخیر کاهش جمعیت پلنگ به دنبال شکارغیرقانونی و استفاده از طعمه مسموم، تخریب زیستگاه‌های این گونه و تصادفات جاده‌ای، سازمان حفاظت محیط زیست را بر آن داشته است تا برنامه جامع مدیریت و حفاظت پلنگ ایرانی را با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی ایرانی تدوین کند.
چندی پیش ماجرای کشته‌شدن یک قلاده پلنگ نادربه نام «هیرکان» در پارک ملی گلستان و تاخیر در اطلاع‌رسانی یکی ازمهمترین خبرها درحوزه محیط زیست بود.

اسماعیل مهاجر، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان دراین‌باره گفت: «هم ‌اکنون هیرکان کشته ‌شده است. علت مرگ این حیوان از دو حالت خارج نیست؛ یا بعد از رهاسازی توسط شکارچیان انسانی کشته شده، یا در جنگ بر سر قلمرو با حیوانات دیگر». مهاجر در مورد علت تأخیر در اطلاع‌رسانی مرگ هیرکان هم گفته است که «نیازی به اطلاع‌رسانی نبود».

گفتنی است ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است و پارک ملی بختگان در شهرستان نی ریز و در فاصله ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد .

گفتنی است، بیمه پلنگ ایرانی یکی از فصول برنامه ملی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی است که برای مدیریت تعارض این گونه با دامداران در اواخر سال ۱۳۹۴ توسط ریاست سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More