شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

معاون رئیس‌جمهور از کاهش سن بازنشستگی زنان خبرداد

 

معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، در کانال تلگرامی خود، از تصویب قانون کاهش سن بازنشستگی زنان به ۲۵ سال، در لایحه خدمات کشوری خبر داد.

ابتکار در کانال تلگرامش نوشت: «در لایحه خدمات کشوری در دولت، کاهش سن بازنشستگی زنان به ۲۵ سال و عضویت معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، در شورای عالی اداری کشور، به تصویب رسید».

 

معصومه ابتکار

 

براساس ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری،  دستگاه اجرایی با داشتن یکی از شرایط زیر، می‌تواند کارمند خود را بازنشسته کند:
داشتن حداقل ۳۰ سال سابقه خدمت برای مشاغل غیرتخصصی و ۳۵ سال برای مشاغل تخصصی، با تحصیلات دانشگاهی کارشناسی ارشد و بالاتر، با درخواست کارمند برای سنوات بالاتر از ۳۰ سال و همچنین دارا بودن حداقل ۶۰ سال سن، با حداقل ۲۵ سال سابقه خدمت (با بیست‌وپنج روز حقوق).

در تبصره یک  این ماده آمده است: «سابقه مذکور در بند (الف) و همچنین شرط سنی مزبور در بند «ب»، برای متصدیان مشاغل سخت و زیان‌آور و جانبازان و معلولان، تا ۵‌سال‌کمتر است و شرط سنی برای زنان منظور نمی‌شود.  بر این اساس، شرط سنی برای زنان تحت پوشش قانون مدیریت خدمات کشوری منظور نمی‌شود و آن‌ها می‌توانند با داشتن حداقل ۲۵ سال سابقه خدمت و با هر سنی، تقاضای بازنشستگی کرده و از صندوق بازنشستگی کشوری حقوق خود را دریافت کنند».

این قانون سال‌های متمادی است که در حال اجراست و چیز جدیدی نیست؛ اما روز جمعه ۲۴ شهریورماه، معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور، بار دیگر از به‌تصویب‌رسیدن قانون جدید بازنشستگی برای زنان گفته که دارای نکات مبهمی است.

در قانون مطرح‌شده ازسوی خانم ابتکار، به صراحت مشخص نشده که وقتی می‌گوید زنان با ۲۵ سال می‌توانند بازنشسته شوند، آیا منظورسن بازنشستگی زنان است و یا این‌که زنان می‌توانند بدون در نظر گرفتن سن، با ۲۵ سال سابقه کار بازنشسته شوند؛ که اگر منظور این باشد، قانونی است که همواره در حال اجراست و جدید نیست.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More