شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی بیستم دی‌ماه

می‌خواستیم الگوی دنیا شویم، عبرت شدیم

 

سخنرانی دیروز رهبر جمهوری اسلامی، بازتاب کمرنگی در روزنامه‌های امروز داشت و بیشتر روزنامه‌های اصلاح‌طلب و مستقل همچنان از هاشمی رفسنجانی گفتند و گفته‌های آیت‌الله خامنه‌ای را در گوشه‌های صفحه کار کردند.

جالب اینجاست که سردبیران روزنامه‌ها ترجیح دادند آن قسمت از حرف‌های خامنه‌ای که توهین به سران دولت آمریکا بود را برجسته نکنند و تنها روزنامه اصول‌گرای رسالت است که در صفحه اول تیتر زده «احمق‌های درجه یک» و عکس ترامپ در کنار جان بولتون و مایک پومپئو را لابد به‌عنوان مصادیق حماقت مورد نظر رهبری، کار کرده است.

بازار ستایش از هاشمی رفسنجانی به‌مناسبت سالروز درگذشتش همچنان گرم است و روزنامه سازندگی ویژه‌نامه مفصلی در این‌باره منتشر کرده و طرحی از تمثال هاشمی هم بر جلدش است.

روزنامه آرمان هم با محمود علیزاده طباطبایی، وکیل خاندان هاشمی گفت‌وگویی کرده است. حرف‌های طباطبایی آنجا که از روزهای واپسین عمر هاشمی روایت کرده، جالب توجه است.  هاشمی می‌گفته است که نمی‌داند چه‌طور جواب خدا را بدهد و یا اینکه به افسوس می‌گفته که قرار بود برای دنیا الگو شویم، اما عبرت شدیم.

هنوز معلوم نیست که اروپایی‌ها علاقه دارند تا کانال مالی برای ایران تعبیه کنند، بلکه تحریم‌های آمریکا کم‌اثر شود، یا نه. روزنامه آفتاب یزد گزارشی درباره این شک و تردید اروپایی منتشر کرده و کنارش و بر جلد روزنامه، تصویری از محمدجواد ظریف کار کرده و از روزهای سخت وزیر امور خارجه و شایعه استعفایش گفته است.

در این روز آخر هفته، دو موضوع داخلی در صفحات اول روزنامه تکرار شده است که می‌توان حدس زد در هفته آتی روزهای پرالتهابی خواهد آفرید. یکی اینکه علی مطهری، نایب رییس مجلس، خبر داده است که موضوع پاسخ‌گویی خاتمی و کروبی و موسوی به اتهامات کریمی قدوسی، نماینده اصول‌گرایی که به این مقامات پیشین جمهوری اسلامی اتهام و افترا زده را در هیات‌رییسه مجلس بررسی خواهند کرد. این اظهار نظر مطهری تیتر اول روزنامه اعتماد است.

ماجرای استانی‌شدن انتخابات مجلس هم از آن سوژه‌هایی است که به‌رغم تصویب کلیاتش در مجلس، موافق و مخالف زیادی دارد و امروز هم چند روزنامه مثل قدس و آفتاب و قانون به آن پرداخته‌اند.

اما این خبر خوشایند را هم از روزنامه نصف جهان که در اصفهان منتشر می‌شود، بخوانید که قرار است در اولین هفته بهمن‌ماه، سد‌های بالادست اصفهان باز شوند و پس از دو سال، برای مدتی زاینده‌رود جاری شود و از سی‌وسه پل بگذرد و نصف‌جهان دیدنی شود. یاد آن ترانه به‌خیر که «دلم می‌خواد به اصفهان برگردم».

 

فساد در زمان احمدی‌نژاد نهادینه شد و نه در زمان هاشمی

 

روزنامه سازندگی ویژه‌نامه مبسوطی برای هاشمی رفسنجانی منتشر کرده است که تقریبا اعضای مهم حزب کارگزاران از حسین مرعشی گرفته تا محمد عطریانفر و فرزندان هاشمی، همه در آن حضور دارند و یادداشتی نوشته یا گفت‌وگویی کرده‌اند.

اما غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب، گویا چندان علاقه‌مند به گفت‌وگو نبوده است، چراکه می‌گفته حرف‌ها کلیشه‌ای است و بهتر اینکه با یکی از مخالفان هاشمی مناظره کند.

از آنجا که مخالفی حاضر به مناظره نشده، محمد قوچانی، سردبیر سازندگی، در کسوت مخالف رفته و مجادله‌ای با کرباسچی کرده است. البته سردبیر گفته که سوالاتش ناشی‌از نقش است و نه اعتقاد شخصی.

کرباسچی در این گفت‌وگو گفته است که هاشمی معتقد بود در روند توسعه، اندکی فساد مشکلی ندارد و این را تصریح کرده که فساد همیشه هست و حتی در دولت مهندس موسوی که به پاکی شهره است، ایران تسلیحات را به قیمت بالا و از بازار سیاه می‌خرید و همین فسادآور بود. با این‌حال، کرباسچی معتقد است که فساد نهادینه‌شده در جمهوری اسلامی از دوران احمدی‌نژاد پدید آمده است.

شهردار سابق تهران معتقد است که حذف سیداحمد خمینی و مهدی کروبی از سیاست و رد صلاحیت گسترده چپی‌ها و خط امامی‌ها در مجلس چهارم، کار هاشمی نبوده و نباید همه چیز را به گردن هاشمی انداخت.

کرباسچی که چند سالی را در زندان گذرانده، درباره اینکه چرا مُرادش، هاشمی، او را از زندان نجات نداد، گفته که هاشمی معتقد بود نفوذش را باید در جامعه خرج کند و نه در لابی‌گری و گفته بود اینکه ایران، ایران بماند، مهم است وگرنه برای افغانستان شدن، چهار ساعت وقت لازم است.

 

مجاهدین در کردستان عراق

 

تحرکات اخیر آمریکایی در عراق نشان می‌دهد که آمریکا می‌خواهد ایران را در مرزهای غربی درگیر کند. جعفر گلابی در یادداشتی، سفرهای مقامات آمریکایی به عراق، آن هم پس از نابودی داعش را مشکوک دانسته و نوشته است که آمریکایی‌ها بخشی از مجاهدین خلق را در کردستان عراق آموزش می‌دهند. در این یادداشت آمده که وظیفه وزیر امور خارجه است که با دیپلماسی، جمهوری اسلامی را از این دام برهاند، اما باید در نظر داشت که هیچ کشوری تهدید در کنار مرزهایش را تحمل نمی‌کند و مقابله با تهدیدات، حق مفروض ایران است.

 

یک‌سو مجرم و یک‌سو سربازان گمنام امام زمان

 

حسین شریعتمداری در یادداشتی با عنوان «کاسه زیر نیم‌کاسه بود»، ماجرای شکنجه اسماعیل بخشی، نماینده کارگران معترض هفت‌تپه را سراسر دروغ دانسته و نوشته است که از وقتی این ادعای شکنجه مطرح شد، روزنامه‌های زنجیره‌ای آن را سوژه کردند و به نظام ضربه زدند.

شریعتمداری مدعی شده که اسماعیل بخشی یکی از اعضای حزب کمونیست کارگری است و اهداف این حزب را برآورده می‌کند و به‌زودی این ارتباط مشخص خواهد شد. مدیر مسئول کیهان به مقامات عالی‌رتبه هم هشدار داده است که در این ماجرا فریب خورده‌اند و باید در نظر بگیرند که موضوع شکنجه برای این مطرح شده که تحریم وزارت اطلاعات ازسوی اروپا به چشم نیاید. شریعتمداری نوشته که وقتی یک طرف مجرم است و طرف دیگر سربازان گمنام امام زمان، می‌توان حدس زد که چه کسی دروغ می‌گوید.

 

فرصت دفاع

 

هرچند علی مطهری گفته است که فرصت دفاع به موسوی و کروبی و خاتمی داده می‌شود، اما هنوز معلوم نیست که آیا دیگر نمایندگان مجلس حاضر به دفاع از این حق خواهند بود، یا نه. سیدرضا اکرمی در سرمقاله اعتماد و با عنوان «احیای روزهای انقلاب» نوشته است که در اوایل انقلاب که فضای جامعه بسیار تندتر از الان بود، موافق و مخالف رودرروی هم می‌نشستند و حرف می‌زدند و در تلویزیون برنامه‌های مناظره برقرار بود و با این وصف، حالا هم می‌توان به کسانی که در مجلس به آن‌ها اتهامی وارد شده، فرصتی داد برای دفاع.

گزارش اول روزنامه اعتماد هم درباره این وعده مطهری است و از قول برادر میرحسین موسوی و فرزند مهدی کروبی نوشته شده است که اگر چنین مجالی داده شود، آن دو محصور حتما از خودشان دفاع خواهند کرد.

 

پایان معمای عامل انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی

 

دولت هلند روز گذشته اقرار کرد که محمدرضا کلاهی در این کشور به قتل رسیده است؛ درحالی‌که دو سال پیش، وقتی این شخص به نام مستعار علی معتمد در هلند کشته شد، پلیس هلند این موضوع را مرتبط به باندهای مواد مخدر دانست و نامی از کلاهی نبرد.

روزنامه خراسان در گزارش کوتاهی آنچه آمد را نوشته و ادامه داده که با احراز هویت کلاهی که عامل انفجار حزب جمهوری اسلامی در سال شصت و کشته‌شدن محمد بهشتی، رییس قوه‌قضاییه وقت و بسیاری از نمایندگان مجلس بود، پرونده آن عملیات تروریستی بسته شد.

خراسان این را هم نوشته است که چرا اروپایی‌ها حالا هویت کلاهی را فاش کرده‌اند و انگار که فرصت را غنیمت دانسته‌اند تا به این بهانه‌ها وزارت اطلاعات را تحریم کنند.

 

چرخش به‌سمت کم‌فروشی

 

قیمت محصولات لبنی در ایران به‌شدت افزایش پیدا کرده است و متولیان این صنعت حاضر به اعمال نرخ‌های مصوبه دولتی نیستند. آن‌طور که روزنامه جهان صنعت خبر داده، راهی که لبنیاتی‌ها برای دور زدن قیمت‌های دولتی پیدا کرده‌اند، کم‌فروشی است. مثلا بسته‌های ماست موجود در مغازه‌ها، در بعضی موارد، از نصف مقدار قبلی هم کمتر شده است.

 

کودکانی که میان آشغال‌ها گم می‌شوند

 

جمعیت خیریه امام علی به‌تازگی تحقیقی منتشر کرده است درباره کودکان زباله‌گرد ایرانی که با میانگین سنی دوازده سال، هر روز بیشتر از ده ساعت میان زباله ها می‌گردند و خم و راست می‌شوند.

بنا بر این گزارش تلخ، بیشتر این بچه ها به هپاتیت و ایذر و بیماری‌های پوستی و خمیدگی ستون فقرات مبتلایند، نیمی از این کودکان در میان همان زباله‌ها می‌خوابند و نزدیک چهل درصد از آن‌ها بی‌سواد مطلق‌اند و باقی هم بیش از دو، سه کلاس سواد ندارند. این درحالی است که به نوشته همدلی، مافیای بازیافت زباله، از این کودکان به‌عنوان برده‌های کاری استفاده می‌کند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More