شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر ورزش به مجلس فرا خوانده می‌شود

 

فاطمه سعیدی، عضور کمیته حقوق شهروندی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نسبت به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها انتقاد کرد و گفت: وزیر ورزش پس از تعطیلات تابستانی به مجلس خواهد آمد تا نسبت به این بی‌عدالتی  پاسخگو باشد

به گزارش خانه ملت، سعیدی با اعلام این مطلب تصریح کرد: من به عنوان یکی از سوال‌کنندگان از وزیر ورزش خواهان ارائه توضیحات هستم و این موضوع پس از تعطیلی تابستانی مجلس به جد پیگیری خواهد شد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازی فوتبال میان دو تیم ایران و سوریه خاطر نشان کرد: این‌که زنان سایر کشورهای رقیب می‌توانند در هنگام برگزاری مسابقات کشورشان به راحتی و بدون رعایت حجاب اسلامی در استادیوم صدهزار نفری آزادی حضور پیدا کنند، هیچ توجیح قانونی ندارد و وزیر ورزش باید پاسخگو باشد.

سعیدی درخصوص قانون ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه گفت: برای این‌که زنان را به ورزشگاه راه ندهند، بهانه‌هایی را می‌آورند که هیچ جنبه قانونی نداشته و ناعادلانه است. او در ادامه  تصریح کرد: «همواره در قوانین کشور ما از برابری حقوق زن و مرد گفته شده است و ممنوعیت ورود بانوان ایرانی به ورزشگاه‌ها بر خلاف منشور حقوق شهروندی است.» او در ادامه گفت: اگر مردانی در ورزشگاه فحاشی می‌کنند، آن‌ها را از ورود به ورزشگاه محروم کنید نه این‌که مانع حضور زنان به ورزشگاه شوید و بهتر است که در این رابطه مردان نیز با زنان همگام شوند.

سعیدی حضور بانوان در ورزشگاه‌ها را یکی از مطالبات کوچک جامعه زنان ایرانی دانست و تصریح کرد: مطالبات جامعه زنان ایرانی بیشتر از این خواهد بود و نخواهیم گذاشت حقی از زنان ایرانی ضایع شود.
او در ادامه گفت: اگر فضای ورزشگاه مناسب نیست این فضا باید اصلاح شود و زنان نباید برای اشتباه و بی ادبی دیگران محروم شوند.
سعیدی با اشاره به تجربه موفق حضور بانوان در استادیوم ۱۲ هزارنفری آزادی در رقابت والیبال، گفت: «یقیین دارم مردان ایرانی با حضور بانوان در استادیوم آزادی شئونات را رعایت خواهند کرد و هیچ مشکل هنجارشکن و شرعی ایجاد نخواهد شد.»
عضو فراکسیون زنان مجلس دیوارکشی و حصارکشی را نیز بسیار ناپسند عنوان و تصریح کرد: «این اقدام نیز نوعی توهین به جامعه مردان ایرانی به شمار می‌آید و این آزادی باید وجود داشته باشد که خانواده‌های ایرانی بتوانند در کنار همدیگر یک مسابقه فوتبال را تماشا کند.»
روز سه‌شنبه ۱۴ شهریورماه، تیم‌های ملی ایران و سوریه در ورزشگاه آزادی به مصاف یکدیگر رفتند که این دیدار با حاشیه‌های زیادی روبه‌رو شد. ورود زنان سوری به ورزشگاه آزادی با پوشش‌های نامتعارف از یک‌سو و ممنوعیت ورود زنان ایرانی به تماشای همان بازی از سویی دیگر با واکنش‌ و  نارضایتی‌هایی همراه بود.

اعتراضات تا به آنجا کشیده شد که برخی نمایندگان مجلس خواستار سوال از وزیرورزش شدند. حال قرار است پس از پایان تعطیلات تابستانی، مسعود سلطانی‌فر، وزیرورزش و جوانان به سوالات مطرح شده از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه پاسخ دهد.  

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More