شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اطلاعات سپاه پیش از حمله با مولوی صفی‌زاده تماس گرفته بود

 منابع نزدیک به مولوی محمدابراهیم صفی‌زاده، روحانی منتقد جمهوری اسلامی ایران که اخیرا در هرات مورد سوءقصد قرار گرفت، می‌گویند چند ماه قبل از این ترور افراد وابسته به اطلاعات سپاه ایران در تماسی از او خواسته بودند که به ایران برگردد.

این منابع به ایران اینترنشنال می‌گویند «این فرد خود را وابسته به اطلاعات سپاه ایران معرفی کرده و به مولانا تاکید کرده بود که از فعالیت‌هایش دست کشیده و دوباره به ایران برگردد اما صفی‌زاده این خواست او را رد کرده بود.»

مولوی محمدابراهیم صفی‌زاده بعد از ظهر ۲۷ اردیبهشت سال جاری در مرکز شهر هرات مورد شلیک گلوله افراد مسلح ناشناس قرار گرفت و به شدت زخم برداشت .اما صفی‌زاده روز سه‌شنبه همان هفته به دلیل شدت جرائت در بیمارستان مرکزی هرات درگذشت.

پلیس هرات به ایران اینترنشنال می‌گوید تحقیقات در این زمینه جریان داشته اما تا کنون هیچ اطلاعاتی از مهاجمان به دست نیاورده است. در همین حال، هیچ گروهی تا اکنون مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

مخالفت مولانا صفی‌زاده، دبیر کل جبهه اهل‌سنت ایران با سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در برابر اقلیت مذهبی اهل‌سنت این کشور بود که سرانجام او را سال‌ها قبل در شهر هرات افغانستان تبعید کرد.

اعتراضهای او با سیاست‌های جمهوری اسلامی پیش از این نیز در ایران خبرساز بوده است.

منابع نزدیک به این روحانی می‌گویند که «صفی‌زاده یک مرتبه و به اتهام آتش زدن عکس آقای خامنه‌ای، به ۷۵ ضربه شلاق نیز مجازات شده بود»، اتهامی که هیچگاهی از سوی این روحانی پذیرفته نشد. این منبع می‌افزاید، صفی‌‌زاده در سال ۱۳۷۵ و پس از بالا گرفتن تنش‌ها، آزار اذیت و تخلیه اطلاعاتی، در هر دو یا سه ماه از سوی اطلاعات ایران مجبور به ترک کشورش می‌شد.» به گفتۀ این منبع، تنش‌ها پس از تخریب مسجد شیخ فیض در شهر مشهد ایران که تبدیل به یک پارک تفریحی شد بالا گرفت.

ابراهیم صفی‌زاده در مدت زمان حضور خود در خاک افغانستان علاوه بر فعالیت‌های اقتصادی به عنوان یک کارمند در یک شرکت خصوصی، دبیر کلی جبهه اهل‌سنت ایران را نیز به عهده داشت. جبهه اهل‌سنت «برای تحقق عدالت در حق اهل‌سنت ایران» در خارج از این کشور فعالیت دارد و از سیاستهای جمهوری اسلامی در قبال اهل سنت انتقاد می کند.

ابراهیم صفی‌زاده از نزدیکان مولوی موسی کرم‌پور؛ یکی دیگر از روحانیون برجسته اهل‌سنت ایران بود. مولوی موسی کرم‌پور سال‌ها قبل در دوره رژیم طالبان در خاک افغانستان در نتیجۀ انفجار یک بایسکل بمب‌گذاری‌ شده در شهر هرات کشته شده شد.

 سایت های وابسته به جمهوری اسلامی ایران پس از ترور آقای صفی‌زاده داعش را عامل این حمله معرفی کردند، اما گروه داعش هیچ وقت این مسوولت را به عهده نگرفت.  

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More