شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دولت افغانستان: در شش ماه گذشته ۵۲۳ غیرنظامی در حمله‌های طالبان کشته شده‌اند

 

وزارت امور داخله/کشور افغانستان اعلام کرد که پس از پایان هفته کاهش خشونت و امضای توافقنامه میان طالبان و آمریکا، بیش از یک‌هزار و ۶۶۷ غیرنظامی در نتیجه حملات گروه طالبان کشته و زخمی شده‌اند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان، روز شنبه ۳ جوزا/خرداد در یک نشست خبری گفت که در حملات متعدد طالبان،دست‌کم ۵۲۳ غیرنظامی کشته و یک‌هزار و ۱۴۴غیرنظامی مجروح شده‌اند. 

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان نیز اعلام کرده است که در نتیجه حملات طالبان در ماه رمضان، ۱۴۶ غیرنظامی در ۳۰ ولایت این کشور کشته شده و ۴۳۰ تن دیگر مجروح شده‌اند.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت، گروه طالبان پس از امضای توافقنامه با آمریکا، بر خلاف تعهدی که به جامعه جهانی و آمریکا در زمینه کاهش خشونت سپرده بود، در شش ماه گذشته به بیش از ۱۱۰ پروژه زیربنایی و تأسیسات عامه در ۱۴ ولایت افغانستان حمله کرده است. او افزود، طالبان به ۴۱ مکتب/مدرسه و شش بیمارستان حمله کرده و حدود ۴۰ پل و پل‌چک/ کانال زیرزمینی، ۱۵ پایه برق، پنج پایه آنتن مخابراتی و چند مسجد را در ولایت‌های مختلف این کشور تخریب کرده‌اند. 

به گفته سخنگوی وزارت داخله افغانستان، طالبان در یک ماه اخیر نزدیک به ۳۰۰ بمب کنار جاده را منفجر کرده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، ادعای دولت افغانستان را رد کرده و در توییتی نوشته است که حمله به غیرنظامیان ازسوی این گروه، «حقیقت ندارد».

 

 

سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان گفت: «افکار طالبان تغییر نکرده و آنچه را طالبان در مذاکره مطرح می‌کنند با رفتار‌شان تفاوت دارد.» 

او حمله انفجاری هفته گذشته طالبان به مرکز ثقافت/تمدن اسلامی در شهر غزنی را ادامه حمله‌های قبلی آن‌ها به بت‌های بامیان خواند و افزود که نیروهای امنیتی افغانستان پس از تشدید حملات طالبان، با دستور رییس‌ جمهوری حمله‌های تهاجمی علیه این گروه را در سراسر افغانستان آغاز کرده است.

طارق آرین اعلام کرد که در نخستین حمله‌های تهاجمی نیروهای امنیتی در قندز، بیش از ۵۰ تن از جنگجویان طالبان کشته شده‌اند و طالبان از حومه‌های این شهر عقب زده شده‌اند. او تاکید کرد که عملیات تهاجمی نیروهای امنیتی در سراسر افغانستان جریان دارد که از این میان، ۳۳ عملیات نظامی در چند ولسوالی ولایت هرات انجام شده و  در نتیجه آن ۸۲ تن از افراد کلیدی طالبان کشته، ۷۵ تن مجروح و ۳۰ نفر از افراد طالبان بازداشت شده‌اند.

سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان همچنین تایید کرد که دیروز، جمعه، نیروهای امنیتی یکی از فرماندهان ارشد نظامی طالبان را در هرات بازداشت کرده‌اند. امنیت ملی/استخبارات ولایت هرات دیروز اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور قاری شفیع، مشهور به حافظ عمری، مسئول نظامی طالبان را از خودروی سپاه پاسداران پیاده و دستگیر کرده‌اند. او همچنین گفت که یکی از فرماندهان مشهور طالبان دو روز قبل، در حمله هوایی نیروهای امنیتی در ولایت قندز با شماری از افرادش کشته شده است.

سخنگوی وزارت داخله اعلام کرد که به مناسبت عید فطر، نیروهای امنیتی در سراسر کشور در وضعیت آماده‌باش قرار دارند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More