شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

زلمی خلیل‌زاد برای گفت‌و‌گو در مورد صلح افغانستان به دوحه باز می‌گردد

 

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، بار دیگر از سفرش به دوحه، پایتخت قطر خبر داده است. زلمی خلیل‌زاد گفته است برای دیدار با شرکا به دوحه و کشورهای منطقه می‌رود تا در مورد مذاکرات صلح افغانستان به رهبری افغان‌ها و افزایش روابط منطقه‌‌ای، تجارت و توسعه پس از صلح، گفت‌وگو کند.

زلمی خلیل‌زاد در حالی به دوحه باز می‌گردد که تیم‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و طالبان پس از دو هفته هنوز روی دستورالعمل و اصول مذاکرات صلح به توافق نرسیدند.

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در رشته توییتی نوشته که مردم افغانستان و جامعه جهانی به دقت مذاکرات صلح را از نزدیک دنبال می‌کنند و انتظار دارند که این گفت‌وگوها یک نقشه برای آینده سیاسی افغانستان ترسیم کند و منجر به یک آتش‌بس دائمی و همه جانبه شود.

براساس گزارش‌ها، تیم‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و طالبان توافق کردند که مذاکرات صلح بین‌افغانی را بدون میانجی خارجی به پیش ببرند. به رغم این توافق، آن‌ها بر سر دو موضوع دچار اختلاف جدی شدند و برای چند روز گفت‌وگوها متوقف شد.

تیم مذاکره‌کننده طالبان پیشنهاد کرده که مذاکرات بین‌افغانی ادامه یا بخشی از توافق‌نامه دوحه باشد که میان طالبان و آمریکا به امضا رسید و همچنین هرگاه دو طرف در جریان مذاکرات دچار اختلاف شدند، اختلاف خود را برای فقه حنفی حل‌ و‌فصل کنند.

اعضای هیات مذاکره‌کننده حکومت افغانستان می‌گویند، اساس قرار دادن یک مذهب خاص، تبعیض علیه دیگر مذاهب اسلامی و اقلیت‌های دینی در این کشور و بر خلاف حقوق شهروندی است. آن‌ها همچنین می‌گویند طالبان با اصرار بر توافق‌نامه دوحه، در پی انکار دولت افغانستان است.

خبرنگاران از دوحه می‌گویند در روزهای اخیر دسترسی آنها به تیم‌های مذاکره‌کننده به شدت محدود شده و دو طرف حاضر به ارائه اطلاعات نیستند.

یک منبع معتبر از مذاکرات صلح دوحه به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت، با وجود پیشنهادهای متعددی که از سوی تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان برای حل این دو موضوع ارائه شده اما تیم‌ مذاکره‌کننده طالبان تا اکنون کوتاه نیامده و سرسختانه بر مواضع پیشنهادی خود تاکید می‌کنند.

پیش از این مقام‌های دولت افغانستان و طالبان گفته‌اند که به دلیل بحران چهل ساله و جنگ ادامه‌دار میان دو طرف، گفت‌وگوهای صلح دشوار و طولانی خواهد بود و حل اختلافات به این زودی ممکن نیست.

همچنان که مذاکرات صلح دوحه با کندی پیش می‌رود جنگ کماکان در افغانستان ادامه دارد.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله/کشور افغانستان دیروز سه‌شنبه ۸ میزان/مهر در واکنش به کشته شدن ۱۳ غیرنظامی در انفجار بمب کنار جاده‌ای در ولایت دایکندی اعلام کرد که طی شش ماه گذشته حدود سه هزار و ۵۰۰ غیرنظامی در حملات طالبان کشته و مجروح شدند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More