شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

طالبان، قندهار، هرات و قلعه‌نو را تصرف کرد: وزرای خارجه و دفاع آمریکا از رییس جمهور افغانستان خواستند استعفا دهد

شهر قندهار مرکز ولایت قندهار، شهر هرات مرکز ولایت هرات و همچنین شهر قلعه‌نو مرکز ولایت بادغیس افغانستان پنج‌شنبه شب به تصرف نیروهای طالبان درآمد. همزمان وزرای خارجه و دفاع آمریکا در تماس تلفنی با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، از او خواستند برای رسیدن به آتش‌بس از سمت خود استعفا دهد.

به گزارش آسوشیتد پرس به نقل از منابع افغانستانی، شهر قندهار تحت سلطه طالبان درآمد و سقوط کرد. در صورت تایید این گزارش، این دوازدهمین مرکز ولایت افغانستان است که به تسلط طالبان درآمده است.

خبرگزاری فرانسه و برخی دیگر از رسانه‌ها به نقل از مقام‌های امنیتی افغانستان روز پنج‌شنبه ۲۱ مرداد اعلام کردند که  با عقب‌نشینی نیروهای دولتی، هرات به تصرف طالبان درآمد. هرات بیش از ده روز بود که در محاصره جنگجویان طالبان قرار داشت. به‌گفته یک مقام دولتی افغانستان، نیروهای دولتی افغانستان به پادگان نظامی خارج از هرات عقب‌نشینی کردند.

یک منبع معتبر امنیتی در هرات که از شهرعقب نشینی کرده است، به ایران‌اینترنشنال گفت:«آنچه درهرات اتفاق افتاد، توطئه، معما و دام بود.​​»

همزمان شامگاه پنج‌شنبه فرماندار بادغیس اعلام کرد که نیروهای طالبان پس از درگیری شدید با نیروهای امنیتی وارد شهر قلعه‌نو مرکز این ولایت شدند و آن را به‌تصرف خود درآوردند.

ساعتی پس از تصرف شهر هرات و شهر قلعه نو، مراکز دو ولایت هرات و بادغیس، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، خواهان برگزاری نشست فوری و فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی تحولات افغانستان شد.

از سوی دیگر، ایندیپندنت فارسی به نقل از یک منبع موثق خبر داد که پنج‌شنبه شب وزرای خارجه و وزیر دفاع آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با محمد اشرف غنی از او خواسته‌اند تا برای برقراری آتش‌بس و تشکیل دولت انتقالی، استعفا دهد

در پی سقوط ولایت‌های بادغیس و هرات، بریتانیا اعلام کرد که ۶۰۰ نیروی امنیتی را برای خروج شهروندان بریتانیایی از افغانستان در این کشور مستقر می‌کند.

همچنین اوایل روز پنج‌شنبه مقام‌های افغانستان اعلام کردند که شهر غزنی، مرکز ولایت غزنی، نیز به‌ تصرف طالبان درآمد و وزارت کشور افغانستان اعلام کرد داوود لغمانی، والی غزنی، به همراه معاون، رییس دفتر و دیگر افراد او به اتهام واگذاری شهر به طالبان از سوی نیروهای دولتی بازداشت شده‌اند.

طی یک هفته گذشته، هرات، سومین شهر بزرگ افغانستان و یازدهمین مرکز ولایتی است که به‌تصرف طالبان درآمد.

همزمان ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای در وبسایت سفارت آمریکا در کابل از شهروندان آمریکایی در خواست کرد تا در اولین فرصت خاک افغانستان را ترک کنند.

آلمان نیز روز پنج‌شنبه از شهروندان خود درخواست کرد به دلیل وخامت اوضاع امنیتی در افغانستان در اسرع وقت خاک این کشور را با اولین پرواز‌ها ترک کنند.

همچنین به‌گزارش رویترز، دو مقام آمریکایی اعلام کردند که در‌پی پیشروی نیروهای طالبان، انتظار می رود وزارت خارجه آمریکا، تعداد قابل توجهی از کارمندان خود از سفارت آمریکا در کابل را از خاک این کشور خارج کند.

وزارت مهاجرت دانمارک نیز بلافاصله اعلام کرد در‌پی تشدید درگیری‌ها در افغانستان، با درخواست دولت افغانستان، دانمارک بازگرداندن پناهجویان افغان را که درخواست پناهجویی آن‌ها رد شده است تا ۸ اکتبر به تعویق می‌اندازد.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More