شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

طالبان: حمله به محل اقامت وزیر دفاع «آغاز عملیات انتقام‌جویانه» علیه مقام‌های دولت است

 

گروه طالبان حمله انفجاری به محل اقامت وزیر دفاع افغانستان را به عهده گرفت. سخنگوی طالبان روز چهارشنبه گفت که چند تن از افراد فدایی/انتحاری این گروه با سلاح سبک و سنگین و با استفاده از یک ماشین بمب‌گذاری شده به محل اقامت وزیر دفاع حمله کردند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز چهارشنبه ۱۳ اسد/مرداد ماه، گفت که این حمله انتحاری «آغاز عملیات‌های انتقام‌جویانه به مراکز و مقامات» دولت افغانستان است. سخنگوی طالبان گفته است مقام‌های دولت افغانستان که فرمان حمله به غیرنظامیان را صادر و تاسیسات عمومی را تخریب می‌کنند مورد هدف قرار خواهد گرفت. 

مقام‌های وزارت امور داخله/کشور افغانستان صبح روز چهارشنبه گفتند که در اثر انفجار، دست‌کم ۸ نفر کشته و بیش از ۲۰ تن دیگر زخمی شدند. به گفته این مقام‌ها، پس از وقوع انفجار، شماری از مهاجمان مسلح وارد ساختمان شدند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند. میرویس استانکزی، سخنگوی وزارت داخله به خبرنگاران گفت که حمله مهاجمان پس از پنج ساعت به پایان رسید و نیروهای امنیتی در جریان درگیری‌ها بیش از ۸۰ نفر را از محل حمله نجات دادند. 

شامگاه گذشته پس از وقوع انفجار، بسم‌الله محمدی، سرپرست وزارت دفاع افغانستان در پیام ویدیویی خطاب به مردم گفت که در این حمله به او و اعضای خانواده‌اش آسیبی نرسیده بلکه شماری از سربازان او در این حادثه زخمی شده‌اند. سرپرست وزارت دفاع به مردم اطمینان داد که این رویداد بر روحیه و عزم او برای دفاع و کشور «کوچک‌ترین خللی» ایجاد نخواهد کرد.     

پس از یک مدت آرامش نسبی در کابل، این انفجار آرامش پایتخت را بهم زد و صدای انفجار در بخش‌هایی از شهر کابل شنیده شد. تصاویر منتشر شده از محل انفجار نشان می‌دهد که ساختمان‌های زیادی در نتیجه این انفجار تخریب شده است. این حادثه در منطقه شیرپور و در منطقه‌ای به شدت محافظت شده امنیتی رخ داده است.  

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان این حمله را «تروریستی» خواند و با انتشار بیانیه‌ای گفت طالبان در ادامه جنایت‌های خود، شامگاه دیروز به خاطر خاموش ساختن صدای «الله اکبر» مردم، در منطقه شیرپور شهر کابل با انجام حمله تروریستی شماری از شهروندان را «شهید» و مجروح کردند. 

 

 

رییس جمهوری افغانستان ضمن محکوم کردن این حمله گفت «جنگ طالبان فتنه و فساد است و بر اساس ارشادات الهی در مقابل فتنه‌گران و مفسدین ایستادگی ضروری است.»  

دقایقی پس از وقوع انفجار، شماری زیادی از ساکنان کابل به کارزار حمایت از نیروهای امنیتی پیوستند و با حضور در پشت بام خانه‌های‌شان، شعار «الله اکبر» سر دادند.  

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری نیز در واکنش به پذیرفتن مسئولیت حمله از سوی طالبان در صفحه فیسبوک خود نوشت «پذیرفتن مسئولیت انفجار و ایجاد وحشت توسط طالب نباید سرخط یا مایه تعجب باشد. طالبان برای ایجاد وحشت ساخته شده است. طالب بعضی‌ها را به‌خاطر فریاد تکبیر و الله‌اکبر تیرباران خواهند کرد.» 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در واکنش به کارزار الله اکبر برای حمایت از نیروهای امنیتی در توییتی نوشت: «الله اکبر شعار طالبان است نه شعار غلامان آمریکایی و سکولارها. ملت مسلمان ما از شعارهای کاذب هراس ندارند، با غلامان به‌خاطر الله حساب کتاب خواهد شد.» 

 

 

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More