شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

معاون دوم ریاست‌جمهوری سفر مقام‌های طالبان به دایکندی را «تبلیغات پوچ» خواند

 

در پی سفر شماری از مقام‌های ارشد طالبان به ولایت دایکندی در مناطق مرکزی افغانستان، معاون دوم ریاست جمهوری، سفر مقام‌های طالبان به این ولایت را «تبلیغات پوچ» عنوان کرد. 

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری روز چهارشنبه ۹ سرطان/تیر، در مراسم معرفی اعضای جدید صندوق ملی حمایت از خبرنگاران، به نقل از منابع خبری طالبان، گفت که امیرخان متقی، رییس دعوت و ارشاد طالبان در سفر به ولسوالی/شهرستان کجران ولایت دایکندی با مردم شیعه این منطقه دیدار و به آن‌ها اطمینان داده است که «امارت اسلامی طالبان خانه مشترک همه است، نظام آینده نظام همه‌شمول خواهد بود و کسی نباید نگران باشد.» 

صبح روز چهارشنبه منابع امنیتی در ولایت دایکندی در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال تایید کردند که شماری از مقام‌های ارشد دفتر سیاسی طالبان وارد این ولایت شده و با برخی از ساکنان ولسوالی کجران دیدار کردند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز ضمن تایید این سفر، به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت که مولوی امیرخان متقی، مسئول کمیسیون فرهنگی و احمدالله وثیق، معاون کمیسیون فرهنگی طالبان در سفر به دایکندی با مردم دیدار و به «آن‌ها اطمینان داده‌اند که طالبان با مردم همکار هستند و مردم نگران نباشند بلکه نسبت به آینده امیدوار باشند.» او گفت امیرخان متقی با نمایندگان دیگر ولسوالی‌های دایکندی نیز دیدار کرده‌اند. به گفته ذبیح‌الله مجاهد، مقام‌های طالبان روز دوشنبه ۷ سرطان/تیر با مردم ولسوالی کجران دایکندی دیدار کرده‌اند. 

مولوی امیرخان متقی، سرپرست پیشین وزارت اطلاعات و فرهنگ رژیم طالبان بوده و در حال حاضر عضو تیم مذاکره‌کننده طالبان در قطر و مسئول کمیسیون فرهنگی این گروه است. 

 سرور دانش،‌ معاون دوم ریاست جمهوری که زادگاه او ولایت دایکندی است، گفت «تبلیغات پوچ» طالبان تنها برای کسانی ممکن است موثر باشد که گذشته سیاه طالبان را ندیده باشند. او گفت اکنون طالبان در مناطقی از ولایت دایکندی هر روز خانه‌های مردم محله را به آتش می‌کشند و صدها خانواده را از خانه‌های‌شان آواره ساخته‌اند و هر روز برای هر ولسوالی اخطار می‌دهند که یا تسلیم شوید یا آماده جنگ باشید.  

منابع محلی به ایران اینترنشنال گفتند که مقام‌های طالبان در منطقه «کندوی بالا و کندوی پایین» ولسوالی کجران با مردم محله دیدار و به آن‌ها گفته‌اند که گروه طالبان با دولت افغانستان مشکل دارد نه با مردم. به گفته این منابع، مقام‌های طالبان با قوم بلوچ که شیعه مذهب‌اند، دیدار کرده‌اند. 

سرور دانش گفت که طالبان در سال‌های گذشته صدها تن از افراد غیرنظامی مردم هزاره و شیعه افغانستان را در مسیر راه‌های ولایت‌های غور، غزنی، دایکندی، ارزگان، زابل، میدان وردک و در مناطق دیگر سر بریده‌اند یا تیرباران کرده‌اند.  

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفت که در دوران رژیم طالبان، مردم در مناطق مختلف به ویژه در مناطق مرکزی و در ولایت بامیان و ولسوالی یکاولنگ قتل‌عام شدند. سرور دانش گفت، «نماینده طالبان در شهر مزار شریف گفته بود که تاجیک به تاجیکستان، اوزبیک به ازبکستان و هزاره به قبرستان بروند.» او تاکید کرد که مردم هزاره و شیعه فریب تبلیغات طالبان را نمی‌خورند و در کنار سایر مردم افغانستان به مقاومت در برابر طالبان ادامه می‌دهند. 

ولسوالی کجران با ولایت‌های هلمند و ارزگان هم‌مرز است. طالبان در ولایت‌های هلمند و ارزگان حضور گسترده دارند و ولسوالی کجران نیز در سال‌های اخیر یکی از ولسوالی‌های به نسبت ناامن دایکندی به شمار می‌رود.  

دو هفته پیش، جنگجویان طالبان به ولسوالی پاتوی ولایت دایکندی حمله کردند و روستاهای سرتگاب و بیری برمنی این ولسوالی را تصرف کردند. مقام‌های محلی و نیز شماری از مقام‌های ارشد دولت افغانستان آن زمان گفتند که طالبان پس از حمله به این مناطق، خانه‌های مسکونی و خرمن‌های مردم را آتش زدند و شماری از مردم این مناطق آواره شده‌اند. 

به نظر می‌رسد این اولین‌بار است که مقام‌های ارشد و اعضای تیم مذاکره‌کننده طالبان وارد افغانستان می‌شوند. پیش از این، اعضای تیم مذاکره‌کننده طالبان برای مشورت با رهبری طالبان به پاکستان می‌رفتند.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More