شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فوزیه کوفی به انتخاب نشریه فورچون، در جمع ۵۰ رهبر بزرگ جهان قرار گرفت

نشریه فورچون فوزیه کوفی، عضو هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان، را در جمع ۵۰ رهبر بزرگ جهان قرار داد.  

نشریه فورچون نوشت فوزیه کوفی یکی از معدود زنانی است که وقتی وارد گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان شد، مقابل ستیزه‌جویانی قرار گرفت که شوهر فقید او را به زندان انداختند و سعی کردند او را بکشد. 

این نشریه آمریکایی نوشته است که گروه طالبان کاروان فوزیه کوفی را در سال ۲۰۱۰ میلادی هدف قرار دادند و افراد مسلح ناشناس در اوت سال ۲۰۲۰ نیز او را هدف گلوله قرار داد. هرچند طالبان مسئولیت حمله دوم را انکار کرد. 

فوزیه کوفی ۴۶ ساله از ولسوالی کوف‌آب ولایت بدخشان افغانستان است. او در رشته حقوق و علوم سیاسی از دانشگاه کابل مدرک کارشناسی و در رشته روابط بین‌الملل و حقوق‌ بشر از دانشگاه دیپلماسی ژنو در سوییس مدرک کارشناسی ارشد گرفته است. خانم کوفی به زبان‌های فارسی، پشتو، انگلیسی و اردو تسلط دارد. 

فوزیه کوفی در واکنش به حضور در فهرست رهبران بزرگ جهان، در توییتی نوشت: «من تنها زمانی خودم را رهبر می‌دانم که کشورم و مردمش در صلح و آرامش که من برای آن تلاش می‌کنم، زندگی کنند. با آن هم در میانه‌ مشکلات در افغانستان این خبر دلگرم‌کننده است.» 

فوزیه کوفی پیش از این دو بار نماینده ولایت بدخشان در مجلس نمایندگان افغانستان بود. او در سال ۲۰۰۵ وارد مجلس شد و در آن دوره، معاون مجلس نمایندگان انتخاب شد. در دوره شانزدهم مجلس نمایندگان، او ضمن نمایندگی در مجلس، ریاست کمیسیون امور زنان را نیز بر عهده داشت. 

فوزیه کوفی در دوره حکومت طالبان، برای دختران محروم از تحصیل، مدرسه خانگی ایجاد کرد و پس از آن، چند سال با موسسات بین‌المللی از جمله با دفتر سازمان ملل متحد در بخش حمایت از کودکان کار کرد. 

کوفی یکی از فعالان حقوق زنان در افغانستان است و در دوران نمایندگی، نقش برجسته‌ای در تصویب قانون منع خشونت علیه زنان و قانون حمایت از کودکان داشت. او نخستین زن در افغانستان است که یک جریان سیاسی موسوم به «موج تحول افغانستان» را تاسیس و رهبری کرد. فوزیه کوفی پیش از این نیز در فهرست «رهبران نوظهور جهانی» شورای اقتصادی جهان و همچنین فهرست «۵۰ زن با‌فکر جسور» شورای آتلانتیک قرار گرفته بود. او سال گذشته جایزه‌ «تنوع و توسعه پایدار» خانه‌ آسیا را از آن خود کرد. 

فوزیه کوفی یکی از چهار زن عضو تیم مذاکره‌کننده دولت با طالبان است. او در گفت‌و‌گو با نشریه فورچون تاکید کرد که خروج بدون قید‌و‌شرط ایالات متحده آمریکا از افغانستان «شکست اخلاقی» است که می‌تواند مذاکرات صلح با طالبان را به خطر بیندازد؛ با وجود این، او مصمم است که به گفت‌وگو با نمایندگان طالبان ادامه دهد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More