شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مذاکرات در دوحه متوقف شد؛ خلیل‌زاد به اسلام‌آباد رفت

 

درپی توقف موقت مذاکرات آمریکا با طالبان در دوحه، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، به اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، رفته است.

زلمی خلیل‌زاد، روز ۲۳ قوس/آذر، در توییتی نوشت در اسلام‌آباد با شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، و ژنرال قمر باجوه، رییس ستاد ارتش، و دیگر مقام‌های این کشور دیدار کرده است.

خلیل‌زاد گفت: «ضمن تشریح مذاکرات دوحه برای مقام‌های پاکستانی، از کمک این کشور برای تسهیل کاهش خشونت و آتش‌بس در افغانستان استقبال کردم تا بتوانیم محور مذاکرات بین‌الافغانی باشیم.»

محمد فیصل، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، در رشته توییتی نوشت شاه محمود قریشی، وزیر خارجه این کشور، در دیدار با زلمی خلیل‌زاد بار دیگر بر حمایت مستمر پاکستان از تسهیل روند صلح افغانستان تاکید کرده است.

وزیر خارجه پاکستان از‌سرگیری مذاکرات آمریکا با طالبان را پیشرفت مثبت خوانده است و بر نتیجه‌ زودهنگام و موفقیت‌آمیز توافقنامه صلح ایالات متحده آمریکا با طالبان، شروع مذاکرات بین‌الافغانی و همچنین اهمیت کاهش خشونت در افغانستان تاکید کرده است.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، شاه محمود قریشی به زلمی خلیل‌زاد اطمینان داده است که پاکستان به نقش مثبت خود در تعمیق تجارت دو‌جانبه با افغانستان و تحقق چشم‌انداز مشترک با افغانستان ادامه خواهد داد.

زلمی خلیل‌زاد روز جمعه ۲۲ آذر اعلام کرد که پس از حمله طالبان در بگرام، مذاکرات دوحه به‌طور موقت متوقف شده است.

خلیل‌زاد در توییتی نوشت: «وقتی امروز با طالبان روبه‌رو شدم، ناراحتی خود را از حمله دیروز به بگرام، که منجر به کشته شدن دو تن و زخمی شدن ده‌ها غیرنظامی شد، ابراز کردم.»

خلیل‌زاد افزود: «طالبان باید نشان دهد که آن‌ها مایل هستند و می‌توانند به خواست افغانستان برای صلح پاسخ دهند.»

طالبان مسئولیت حمله ۲۰ قوس/آذر به یک مرکز درمانی در نزدیکی پایگاه نظامی آمریکا در بگرام را به عهده گرفت. در این حمله، ۲ تن کشته و ۷۰ تن دیگر زخمی شدند.

این دومین‌ بار است که مذاکرات آمریکا با طالبان در قطر، به‌دلیل حملات انفجاری طالبان در افغانستان، متوقف شده است. مذاکرات آمریکا با طالبان پس از سه ماه توقف، هفته گذشته در ۱۶ آذر آغاز شد. محور این دور از مذاکرات کاهش خشونت و آتش‌بس در افغانستان اعلام شده است.

دولت افغانستان همواره پاکستان را به حمایت از طالبان متهم کرده و معتقد است قبل از گفت‌وگو با طالبان، باید با پاکستان توافق شود.

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، در دیدار روز ۱۳قوس/آذر با زلمی خلیل‌زاد گفته بود که برای رسیدن به توافقنامه صلح پایدار باید به‌طور جدی به موضوع آتش‌بس و مخفیگاه‌های طالبان در خارج از افغانستان پرداخته شود. 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More