شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر امور خارجه پاکستان به بیماری کوید۱۹ مبتلا شد

 

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان به بیماری کوویدـ۱۹ مبتلا شده است. عایشه فاروقی، سخنگوی وزارت خارجه این کشور وضعیت سلامتی شاه‌ محمود قریشی را خوب توصیف کرد و گفت: وزیر خارجه این کشور مسئولیت‌هایش را از خانه انجام می‌دهد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که محمدجواد ظریف در پیامی به همتای پاکستانی خود برای سلامتی شاه محمود قریشی آرزوی سلامتی کرده است.

این درحالیست که اواخر هفته گذشته، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در اسلام‌آباد، با شاه محمود قریشی دیدار و در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرد. زلمی خلیل‌زاد پس از دیدار با وزیر امور خارجه پاکستان که اکنون به کوید ۱۹ مبتلا شده است به دوحه رفت و با ملا برادر، معاون سیاسی و رییس دفتر طالبان در قطر دیدار کرد.

سفارت آمریکا در اسلام‌آباد گفته است که زلمی خلیل‌زاد و آدم بولر، رییس اجرایی موسسه‌ توسعه مالی بین‌المللی آمریکا در اول ژوئیه در جلساتی با قمر جاوید باجوا، رییس ستاد مشترک ارتش و شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان دیدار و در مورد روند صلح افغانستان و امکان سرمایه‌گذاری به منظور تقویت اقتصاد پاکستان و ثبات در منطقه گفت‌وگو کردند.

زلمی خلیل‌زاد از اسلام‌آباد به دوحه رفت و روز پنج‌شنبه ۱۲ سرطان/تیر با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی و رییس دفتر سیاسی طالبان دیدار و گفت‌وگو کرد.

گروه طالبان در اعلامیه‌ای گفته است دو طرف در این نشست در مورد پروسه صلح، آزادی سریع زندانیان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی گفت‌وگو کرده‌اند.

در این نشست، آدم بولر، رییس اجرایی موسسه‌ توسعه مالی بین‌المللی آمریکا در مورد رفاه اقتصادی، بازسازی و پیشرفت افغانستان، برنامه‌های اقتصادی که اداره توسعه بین‌المللی آمریکا برای افغانستان و کشورهای منطقه دارد با اعضای دفتر سیاسی طالبان گفت‌وگو کرده است.

زلمی خلیل‌زاد در این دور از سفرهایش علاوه بر قطر و پاکستان به ازبکستان رفت و با وزرای امور خارجه کشورهای آسیای میانه در مورد روند صلح افغانستان و حمایت این کشورها از صلح افغانستان گفت‌وگو کرد.

قرار است نخستین دور مذاکرات بین‌الافغانی در جریان ماه جاری در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More