شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان از افزایش ۸۰ درصدی تلفات غیرنظامیان خبر داد

 

براساس گزارش تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تلفات افراد غیرنظامی در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، نسبت به شش ماه اول سال ۲۰۲۰، حدود ۸۰ درصد افزایش یافته است. 

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان نشان می‌دهد‌ که در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، در مجموع ۵۳۲۱ تن از افراد غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند که در این میان، یک هزار و ۶۷۷ تن جان باخته و دو هزار و ۶۴۴ تن دیگر زخمی شدند. در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، تعداد ۲۹۵۷ تن از افراد ملکی کشته و زخمی شدند. 

 

 

هفته گذشته، دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز با انتشار گزارش تلفات غیرنظامیان گفت که در جریان شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۵۱۸۳ غیرنظامی در جنگ‌های مسلحانه کشته و زخمی شده‌اند. 

بر مبنای این گزارش، در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، تعداد ۱۴۵ زن کشته و ۳۵۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند. در این بازه زمانی، تعداد ۳۷۳ کودک کشته و ۱۰۸۳ کودک دیگر زخمی شده‌اند. آمار نشان می‌دهد که تلفات زنان نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، ۶۹ درصد افزایش یافته و تلفات کودکان نیز حدود سه برابر افزایش یافته است. 

 

عاملان تلفات غیرنظامیان 

براساس این گزارش، از مجموع کل تلفات غیرنظامیان در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، گروه طالبان عامل ۵۶ درصد، عامل ۲۲ درصد تلفات نامعلوم است، نظامیان دولت، عامل ۱۵ درصد و گروه داعش نیز عامل ۷ درصد از تلفات غیرنظامیان شناخته شده‌اند. 

 

ترورهای هدفمند 

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر می‌گوید در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی،‌ ۳۰ درصد کل تلفات افراد غیرنظامی را ترور و کشتار هدفمند تشکیل می‌دهد. در این بازه زمانی، در ‌مجموع ۱۶۳۴ تن غیرنظامی شامل ۶۹۶ تن کشته و ۹۳۸ زخمی قربانی ترور و کشتار هدفمند شده‌‌اند. این رقم نشان می‌دهد که ترورهای هدفمند نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۱۱۰ درصد افزایش یافته است. 

 

تفکیک تلفات بر‌اساس موقعیت جغرافیایی 

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر، افغانستان را به هفت زون/منطقه کاری تقسیم کرده که منطقه جنوب‌غرب، نسبت‌ به سایر منطقه‌های کشور دارای بیش‌ترین رقم تلفات افراد غیرنظامی است. رقم تلفات غیرنظامیان در منطقه جنوب غرب به ۲۱۳۱ تن کشته و زخمی می‌رسد که ۴۰ درصد کل تلفات را تشکیل می‌دهد. منطقه مرکزی با ۱۸ درصد تلفات در درجه دوم قرار دارد. به این ترتیب، منطقه شرق با ۸۳۱ تن قربانی، منطقه غرب با ۴۴۰ تن قربانی، منطقه شمال‌شرق با ۳۵۰ تن قربانی، منطقه شمال با ۳۱۰ تن قربانی و منطقه جنوب با ۳۰۱ تن قربانی‌ از جمله مناطقی‌اند که افراد غیرنظامی در آن کشته و زخمی شده‌اند. 

کمیسیون مستقل حقوق بشر بار دیگر از طرف‌های درگیر خواسته است که اختلاف‌های خود را از طریق مذاکره حل کنند و همچنین پایبند به موازین و معیارهای حقوق‌بشردوستانه بین‌المللی بوده و در جریان منازعات مسلحانه، از قواعد و قوانین جنگ عدول نکنند. این کمیسیون همچنین از سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای ملی و بین‌المللی خواسته است که برای پایان جنگ تلاش کنند. 

کمیسیون مستقل حقوق بشر همچنین از دادگاه بین‌المللی کیفری خواسته است که تحت «هیچ نوع فشار سیاسیِ و هیچ مرجعی قرار نگیرد و طبق اساس‌نامه آن دادگاه، هرچه زودتر به جرایم بین‌المللی که در افغانستان رخ داده‌ است، به صورت همه‌جانبه رسیدگی کند.» 

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More