شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

به رغم نگرانی‌های زیست‌محیطی؛ طرح انتقال آب خزر به زودی اجرا می‌شود

 

به رغم تمامی نگرانیهای زیست‌محیطی، قرار است به زودی طرح انتقال آب دریای خزر در دولت روحانی اجرا شود.

احمد همتی، نماینده سمنان در مجلس ایران، در این باره به خبرگزاری فارس گفته است که «طرح انتقال آب خزر » به استان سمنان، مجوزهای زیست‌محیطی لازم را از دولت گرفته  و به زودی اجرا خواهد شد.

این نماینده مجلس گفته است که وزارت نیروی دولت حسن روحانی با «طرح انتقال» موافقت کرده است و ردیف بودجه آن نیز مشخص شده است.

پیش‌تر در دولت محمود احمدی‌نژاد نیز صحبت از اجرای این طرح و هزینه‌هایی که در بر خواهد داشت شده بود. محمود احمدی‌نژاد حتی در سال ۹۱ با سفر به استان مازندران، این طرح را به طور نمایشی هم افتتاح کرد. اما همان موقع نیز اجرای این طرح با مخالفت‌های جدی فعالان زیست‌محیطی و کارشناسان اقتصادی مواجه شد. آن‌ها اجرای این طرح را کارشناسی‌نشده، زیان‌بار و فاقد هرگونه توجیه اقتصادی قلمداد کرده‌اند.

به باور کارشناسانی که مخالف این طرح هستند؛ انتقال آب خزر به استان‌های مرکزی، می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری برای زیستگاه منطقه داشته باشد. نابودی جنگل‌ها و نمک و شورآبه‌ایی که باقی خواهد ماند از این جمله‌اند. از سویی دیگر، شیرین‌سازی آب در مبدا نیز، به لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر نخواهد بود.

حسن روحانی در جریان سفر ماه گذشته خود به استان سمنان گفته بود که از نظر دولت او مشکل انتقال آب خزر  برطرف شده است و دولت هم از شرکت‌هایی که در این طرح مشارکت کنند حمایت خواهد کرد. این گفته‌های حسن روحانی با واکنش‌های تند نمایندگان استان مازندران مواجه شد. 

محمد شاعری، نماینده شرق مازندران در مجلس، پس از  این صحبت‌های حسن روحانی گفته بود: «هر گونه دستکاری در این دریاچه، تبعات جبران ناپذیری را برای محیط زیست منطقه، اقتصاد و اشتغال مردم شمال کشور در پی دارد.»

با اجرای این طرح، قرار است آب دریای خزر را از طریق لوله‌ها و تونل‌‌هایی که به کار خواهد رفت؛ ابتدا به استان سمنان و سپس به مناطقی مرکزی‌تر فلات ایران، استان‌های یزد و اصفهان، ببرند. این آب ابتدا باید شیرین شود و سپس برای کشاورزی و مصارف شهری از آن استفاده کنند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More