شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

قیمت دلار از مرز  ۷ هزار تومان گذشت

 

در حالی که نرخ دلار از سوی دولت ۴۲۰۰ تومان تعیین شده است اما اکنون در بازارهای غیر رسمی ایران بیش از ۷ هزار تومان معامله می‌شود.

هادی قوامی، عضو هیأت‌رییسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس حدود یک ماه پیش اعلام کرد،« قیمت بعدی دلار می‌تواند ۸هزار تومان و سپس ۱۲هزار تومان باشد و در حال حاضر با وضعیت کنونی بازار رسیدن به این رقم‌ها دور از انتظار نیست».

از سوی دیگر ، اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهور ایران، گفته بود «در گذشته قیمت دلار به صورت مصنوعی ارزان بوده است».

بانک مرکزی اخیراً برای مدیریت بازار ارز چندین اطلاعیه در خصوص شرایط جدید تهیه ارز برای مسافران، بیماران، دانشجویان و فعالان اقتصادی صادر کرد و دولت نیز با تک نرخی کردن قیمت آن، معامله دلار به غیر از قیمت ۴۲۰۰ تومان را غیرقانونی و قاچاق اعلام کرد اما اکنون دلار بیش از ۷ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

 

 

پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق ایران معتقد است که« دلار ۷ هزار تومانی نتيجه اعلام قاچاق اعلام كردن خريد و فروش ارز است».

این فعال اقتصادی در توییتر خود نوشت: «آنهايى كه نياز مبرم به ارز دارند هر قيمتى را برايش مى‌پردازند و صيادان در پس كوچه‌هاى فردوسى از اين آب گل آلود ماهى مى‌گيرند. اين تصميم خطرناك را سريعاً اصلاح كنيد، فردا دير است».

یکی از دلایل گرانی دلار از دید ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی نیز این است که ایرانی‌ها بیش از حد مسافرت خارجی می‌روند و باید متعادل شود.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی،« وضعیت مبهم برجام، اعتراضات اخیر دی‌ماه، موج مهاجرت، معضل قاچاق، تلاش برای کاهش نرخ سود بانکی، ورشکستگی بانک‌ها و در نهایت حضور دلالان» از جمله دلایل آشفتگی بازار ارز عنوان شده است.

این در حالی استکه مهرداد لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز چندی پیش اعلام کرده بود که « دولت از نوسانات ارزی، سود ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی کسب کرده است».

 

16:35
گفتگو با حسین رسام درباره نوسانات ارز
گفتگو با حمید زنگنه کارشناس اقتصاد از فیلادلفیای آمریکا درباره نوسانات ارز
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More