شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دلار تک‌نرخی شد؛ نرخ غیر از ۴۲۰۰ تومان قاچاق محسوب می‌شود

 

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری اعلام کرد که دلار از روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین‌ماه، به‌صورت تک‌نرخی و به‌قیمت ۴۲۰۰ تومان فروخته خواهد شد و نرخ‌های غیر رسمی دیگر، قاچاق محسوب می‌شود.

این درحالی است که نرخ دلار در ایران، روزهای گذشته روندی صعودی داشته و روز دوشنبه ۲۰ فروردین‌ماه، در یک رکوردشکنی جدید، از مرز ۶هزار تومان نیز عبور کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، جهانگیری دوشنبه‌شب (۲۰ فروردین‌ماه)، در پایان جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت که با حضور رییس جمهوری به‌منظور مدیریت بازار ارز تشکیل شده بود، از تصمیم دولت برای تک‌نرخی‌کردن ارز خبر داد و گفت: «نرخ دلار از فردا (سه‌شنبه) برای تمام فعالان اقتصادی و برای رفع همه نیازهای قانونی و اداری آنان، نیازهای خدماتی مسافران، دانشجویان، محققین و دانشمندانی که برای کارهای تحقیقاتی خودشان به ارز نیاز دارند، ۴ هزار و ۲۰۰ تومان خواهد بود». او افزود که دلار مورد نیاز همه بخش‌ها در بانک مرکزی، صرافی‌ها و بانک‌های تحت کنترل بانک مرکزی، به همین نرخ در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

معاون اول رییس جمهوری تأکید کرد که فعالان اقتصادی و مردم، درمورد تأمین ارزشان با این نرخ، نباید هیچ دغدغه‌ای داشته باشند.

 

  • بعضی می‌گویند عامل آشفتگی اقتصاد، «دست‌های مداخله‌گر بیرونی» یا «فضاسازی‌ برخی جریانات داخل کشور» است

جهانگیری در سخنان خود، مدعی شد که با وجود «میلیاردها دلار توافق» دولت جمهوری اسلامی ایران با دولت‌های مختلف برای اختصاص فاینانس به ایران و «حرکت یک حجم وسیعی منابع خارجی به‌سمت کشور»، تغییرات مشابه آن‌چه که در روزهای اخیر در نرخ ارز دیدیم، غیرطبیعی است. او عوامل «غیراقتصادی»، «غیرقابل توجیه» و «پیش‌بینی‌نشده» را در تلاطم روزهای اخیر بازار، مؤثر دانست.

معاون اول رییس جمهوری میزان ارز کشور را در در ۵ سال اخیر، بسیار بیش از نیاز دانست و تأکید کرد: «اقتصادی که همواره مازاد ارزی دارد، نباید در آن یک اتفاق این‌گونه‌ای بیافتد و این غیرطبیعی است».

جهانگیری افزود: «بعضی‌ها می‌گویند که دست‌های مداخله‌گر بیرونی فضای اقتصاد کشور را آشفته می‌کند و بعضی‌ها می‌گویند فضاسازی‌های برخی از جریانات در داخل کشور ممکن است به چنین موضوعی دامن زده تا نگذارند فضای باثباتی بر اقتصاد کشور حاکم شود».

 

  • دلار با نرخ غیر از ۴۲۰۰ تومان، قاچاق محسوب می‌شود

جهانگیری همچنین اعلام کرد که هیچ نرخ دیگری جز ۴۲۰۰ تومان، از روز سه‌شنبه برای دلار به‌رسمیت شناخته نخواهد شد و هر قیمت غیر رسمی دیگری در بازار، قاچاق محسوب خواهد شد.  

او در توضیح چگونگی قاچاق محسوب‌شدن دلار با قیمت غیر از ۴۲۰۰ تومان، افزود: «مثل قاچاقی که وقتی می‌گوییم مواد مخدر قاچاق است و کسی حق خرید و فروش ندارد و با کسی که خرید و فروش می‌کند، برخورد می‌شود، نرخ دیگری هم اگر در بازار شکل بگیرد، دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی برخورد خواهند کرد و به‌رسمیت نمی‌شناسیم».

 

  • گفتگو با  فریدون خاوند ، اقتصاد‌دان:

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More