شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پتروشیمی‌های کره جنوبی به دنبال خوراک جایگزین میعانات ایران

 

با پایان یافتن معافیت‌های نفتی آمریکا برای مشتریان ایران، شرکت‌های پتروشیمی کره جنوبی به دنبال تامین خوراک مورد نیاز برای جایگزین کردن میعانات گازی تولید ایران هستند.

کره جنوبی بزرگ‌ترین مشتری میعانات تولید ایران است و از آن به شکل ماده اولیه در پالایشگاه برای تولید محصولات پتروشیمی استفاده می‌کند.

حال با به پایان رسیدن معافیت شش‌ماهه برای خرید از ایران در اول ماه مه، سه شرکت بزرگ پتروشیمی کره جنوبی – پتروشیمی اینچون، اویل بانک هیوندای و هانوا توتال – به دنبال یافتن تولیدکنندگان جایگزین در سراسر جهانند.

به گفته منابع صنعتی، این شرکت‌ها در صورت نیافتن خوراک مناسب ممکن است به نفتای سنگین روی بیاورند.

در سال گذشته میلادی، کره جنوبی با صرف ۹ میلیارد دلار، ۲۳ نوع میعانات از ۱۵ کشور خریداری و آزمایش کرد تا در صورت اعمال محدودیت برای ایران جایگزین داشته باشد.

شرکت‌های کره‌ای از میادین گازی در آفریقا و اروپا، قطر، عربستان سعودی، آمریکا و استرالیا میعانات خریدند. اما ترجیح آنها به خرید میعانات از ایران و قطر به دلیل گوگرد پایین و باقی‌ نگذاشتن رسوبات در برج‌های تقطیر بود.

بازدهی میعانات از نفتای سنگین که در تولید محصولاتی چون پاراکسیلین برای تولید بطری‌های پلاستیکی استفاده می‌شود، بالاتر است.

کیم جای-کیونگ، پژوهشگر در موسسه اقتصاد انرژی کره، به خبرگزاری رویترز گفت: «آنهایی که از پس هزینه‌ها برمی‌آیند سرمایه‌گذاری کرده و منابع تامین خود را تغییر می‌دهند و آنهایی که هزینه‌ها برایشان مقدور نباشد به میعانات قطر رضایت می‌دهند.»

پالایشگران کره‌ای آخرین محموله میعانات تولیدی میدان گازی پارس جنوبی ایران را سه‌شنبه و چهارشنبه دریافت می‌کنند. میزان این محموله ۲۴۹ هزار بشکه در روز ذکر شده است.

دولت کره جنوبی نیز با هدف کمک به شرکت‌های پتروشیمی برای یافتن منابع جایگزین تصمیم دارد اعمال تخفیف در هزینه حمل نفت خام از مناطق خارج خاورمیانه را تا پایان سال ۲۰۲۱ تمدید کند.

برخی منابع گفته‌اند آمریکا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت سبک می‌تواند به یکی از تامین‌کنندگان خوراک کره جنوبی تبدیل شود.

با این حال، مشتریان نفت و میعانات ایران در کره جنوبی نگرانند با پایان یافتن معافیت‌های اعطایی آمریکا، هزینه تولید محصولات پتروشیمی افزایش یابد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More