شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آغاز دادگاه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام‌های بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل،‌ در اورشلیم آغاز می‌شود.

دادگاه نتانیاهو روز یکشنبه چهارم خرداد با رسیدگی به سه اتهام «دریافت رشوه»،‌ «فریب» و «سوء استفاده از اعتماد عمومی» در دادگاه منطقه‌ای جروزالم برگزار می‌شود.

نتانیاهو هفته گذشته به عنوان رییس دولت ائتلافی برای پنجمین دوره در این کشور سوگند یاد کرد. پیشتر اختلاف‌نظر احزاب اسرائیل منجر به بی‌نتیجه بودن سه انتخابات در تشکیل دولت شده بود.

نخست‌وزیر اسرائیل متهم به دریافت هدیه از دوستان میلیونر و همچنین حمایت نظارتی از رسانه‌های پرنفوذ در ازای پوشش مطلوب شده است.

نتانیاهو در حالی رهبری حزب راستگرای لیکود را در اختیار دارد که برگزاری دادگاه فساد و پیگرد قانونی خود را دارای انگیزه‌های سیاسی دانسته و از آن به عنوان تلاشی برای «تنبیه جادوگر» یاد کرده است. 

او همچنین این اقدام را «تلاش چپ‌ها برای سرنگونی رهبر محبوب راستگرا» می‌داند.

از نظر قانونی نتانیاهو مجبور به استعفا از جایگاه دولتی خود نیست و گفته است که این دادگاه توانایی او برای انجام شغلش را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. دادگاه عالی اسرائیل نیز اعلام کرده است منعی برای نخست‌وزیری نتانیاهو وجود ندارد.

هیات رسیدگی به اتهام‌های او متشکل از سه قاضی است. این هیات هفته گذشته درخواست او برای عدم حضور در دادگاه را نپذیرفت. 

نتانیاهو ضمن تشریفاتی خواندن این دادگاه گفته بود به همراه بردن محافظان بودجه عمومی را هدر خواهد داد و منجر به عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی می‌شود.

پیش از این یک‌بار جلسه دادگاه نتانیاهو در پی شیوع ویروس کرونا، با دستور وزیر پیشین دادگستری به تاخیر افتاد.

برخی منتقدان می‌گویند نتانیاهو می‌خواهد از این تصویر که نخست‌وزیر در جایگاه متهم در دادگاه بنشیند، جلوگیری کند.

او اولین نخست‌وزیری است که حین داشتن این منصب به دادگاه می‌رود. ایهود اولمرت، نخست‌وزیر پیشین این کشور،‌ پس از پایان دوره نخست‌وزیری به جرم دریافت رشوه محاکمه شد و ۱۶ ماه را در زندان گذراند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More