شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آمریکا و شش کشور دیگر ۲۵ نهاد و شخص تامین‌کننده مالی بسیج و حزب‌الله را تحریم کردند‌

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد واشینگتن به همراه شش کشور حوزه خلیج فارس، ۲۵ شرکت، بانک و شخص حقیقی مرتبط با حمایت ایران از شبکه‌های شبه‌نظامی از جمله حزب‌الله لبنان را تحریم کرده است.

این تحریم‌ها از سوی «مرکز هدف‌گیری تامین مالی تروریسم» موسوم به تی‌اف‌تی‌سی که اعضای آن را آمریکا، بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی تشکیل می‌دهند اعمال شده است. 

این تصمیم در حالی اتخاذ شد که استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، به منطقه خاورمیانه سفر کرده است. 

هر ۲۵ شخص حقیقی و حقوقی موردنظر از قبل نیز مشمول تحریم‌های آمریکا بودند. 

بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا به نقل از منوچین نوشت: «اقدام تی‌اف‌تی‌سی با سفر من به خاورمیانه مصادف شده است که طی آن با همتایانم در سراسر منطقه با هدف تقویت مبارزه علیه تامین مالی تروریسم دیدار می‌کنم.»

نهاد تی‌اف‌تی‌سی در سال ۲۰۱۷ و طی سفر دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری آمریکا، به عربستان سعودی شکل گرفت. به گفته وزارت خزانه‌‌داری آمریکا، این نهاد مسئول رسیدگی به فعالیت‌های تهدیدکننده امنیت ملی کشورهای عضو است. 

منوچین همچنین گفت اقدام هماهنگ نهاد فوق در مختل کردن «شبکه‌های مالی مورد استفاده رژیم ایران برای تامین مالی تروریسم نشانه محکمی» بر اتحاد کشورهای حوزه خلیج فارس است.

او اضافه کرد این «موضع متحد» میان کشورهای حوزه خلیج فارس و آمریکا نشانگر آن است که «ایران مجاز به تشدید فعالیت شرارت‌آمیز خود در منطقه نخواهد بود».

منوچین روز دوشنبه و هنگام سفر به اسرائیل گفت آمریکا در صدد تشدید فشار اقتصادی علیه ایران به علت برنامه هسته‌ای این کشور است. 

پس از امضای توافق هسته‌ای برجام بین ایران و شش قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵، تحریم‌های ناشی از برنامه هسته‌ای ایران لغو شدند اما با خروج آمریکا از این توافق در سال گذشته، تحریم‌های نفتی و بانکی مجددا برقرار شد. 

در اثر این تحریم‌ها، درآمد نفتی ایران به شدت کاهش یافت.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، ۲۱ مورد از موارد تحریمی روز چهارشنبه مشتمل بر شبکه‌ وسیعی از بنگاه‌هایی است که پشتوانه مالی نیروی مقاومت بسیج‌اند. 

این وزارتخانه توضیح داد برای پنهان کردن مالکیت بسیج بر بنگاه‌های میلیارد‌دلاری در صنعت خودروسازی، معدن، فلزات و بانک، شرکت‌های صوری و کاغذی تشکیل شده و اقدامات مختلف دیگری نیز صورت گرفته است. تعداد زیادی از این بنگاه‌ها در کشورهای مختلف اروپایی و خاورمیانه مشغول فعالیت بوده‌اند. 

بر اساس بیانیه وزارتخانه دارایی آمریکا، چهار شخص حقیقی مشمول تحریم، وابسته به حزب‌الله و مسئول هماهنگی امور در عراق هستند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More