شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اختصاصی: هشدار درباره تکرار مورد ساسان نیک‌نفس؛ جان معصومه عسکری در زندان در خطر است

 

در حالی که تنها چند روز از جان باختن ساسان نیک‌نفس، فعال مدنی، در زندان فشافویه به دلیل عدم رسیدگی پزشکی می‌گذرد، ایران اینترنشنال مطلع شده که معصومه عسکری، معلم بازنشسته هم با وخامت وضع جسمی در معرض خطر مشابه قرار دارد.

علی شریف‌زاده،‌ وکیل دادگستری، در همین زمینه به ایران‌اینترنشنال گفت با وجود توصیه پزشکی قانونی برای خروج چهارماهه معصومه عسکری از زندان، مسئولان قضایی از مرخصی و خروج او ممانعت می‌کنند.

این زندانی سیاسی که صاحب یک پسر۱۶ ساله است، به پنج سال حبس محکوم شده و دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند.

به گفته شریف‌زاده که وکالت ساسان نیک‌نفس را نیز بر عهده داشت، جان عسکری به صورت قطعی در خطر قرار دارد.

این وکیل دادگستری اشاره کرد که این خطر جدی از سوی مددکار زندان هم در دادسرا با «ضجه و فریاد» هشدار داده شده،‌ اما مسئولان زندان به آن توجهی نمی‌کنند.

او افزود خانم عسکری از بیماری اعصاب و روان و اختلال دو قطبی رنج می‌برد.

 

سابقه هشدار درباره وضعیت عسکری

پیش از این هم سال گذشته پایگاه‌های خبری حقوق بشری گزارش داده بودند که عسکری با وجود عدم توانایی حرکتی و استفاده او از واکر در زندان محبوس بوده و از حق استفاده از آزادی مشروط و درمان قطعی هم محروم مانده است.

در آذرماه ۹۹ یک منبع مطلع به وب‌سایت حقوق بشر در ایران گفته بود وضعیت عسکری «بسیار وخیم» بوده و او با لاغری مفرط مواجه شده است.

بر اساس برخی گزارش‌ها، ‌او یک بار سال گذشته به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود، اما دوم  آذر مجددا بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

اتهام این زندانی که در اعتراضات مردادماه سال ۱۳۹۷ بازداشت شده بود،«اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» است. 

به گزارش وب‌سایت حقوق بشر در ایران، عسکری برای دومین بار در آذر ۹۷ به دست نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

حکم پنج سال زندان او را قاضی محمد مقیسه صادر کرده است.

 

مرگ ساسان نیک‌نفس در زندان

روز دوشنبه اداره کل زندان‌های تهران پس از انتشار برخی گزارش‌های رسانه‌ای، نهایتا تایید کرد که ساسان نیک‌نفس در زندان فشافویه جان باخته است.

گزارش‌ها حاکی است او بعد از انتقال به بهداری زندان در اثر وخامت حال جسمانی و عدم رسیدگی جانش را از دست داد.

او با عناوین اتهامی از جمله «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری» زندانی شده بود.

وکیل و پدر و مادر نیک‌نفس برای روشن شدن چگونگی مرگ او شکایت «قتل عمد» در دادسرای جنایی ارائه کرده‌اند.

علی شریف‌زاده روز چهارشنبه ۱۹ خردادماه به کانال تلگرام امتداد گفت: «به همراه و درخواست پدر و مادر ساسان نیک‌نفس با مراجعه به دادسرای جنایی ناحیه ۲۷، شکایتی را تحت عنوان قتل عمد برای روشن شدن چگونگی درگذشت موکلم طرح کردیم.»

خطرات جدی بهداشتی و وضعیت نگهداری زندانیان بر جان و سلامت آن‌ها بیش از گذشته موضوع نگرانی و هشدارهای سازمان‌های حقوق بشری و گزارشگران سازمان ملل متحد است.

ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More