شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ادامه حرکت نفتکش‌های ایران به سمت ونزوئلا با وجود تحریم‌های آمریکا

 

هم‌زمان با افزایش تنش‌های لفظی میان مقام‌های تهران و واشینگتن،‌ برخی گزارش‌ها حاکی از ورود دومین نفتکش حامل بنزین ایران به آب‌های ونزوئلا است.

دومین نفتکش ارسالی ایران با نام «فارست» روز دوشنبه پنجم خرداد ماه وارد منطقه انحصاری اقتصادی ونزوئلا شده و مورد استقبال نیروهای دریایی این کشور قرار گرفته است. 

بر اساس تصاویری که پیشتر رسانه‌ها منتشر کرده بودند قبل از این، نفتکش «فورچون» که در بندر شهید رجایی با ۴۳ میلیون لیتر بنزین بارگیری شده بود،‌ در اسکله شماره دو در بندر پالایشگاه‌ ال‌پالیتو در غرب کاراکاس لنگر انداخته است. 

سه نفتکش دیگر همچنان در راه این کشورند.

ارسال این محموله از سوی مقام‌های آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است. واشینگتن اعلام کرده‌ است که این محموله را تحت نظر دارد. 

مقام‌های ونزوئلا و ایران هشدار داده‌اند که در صورت هرگونه اقدامی از سوی آمریکا به آن واکنش نشان خواهند داد. 

حسن روحانی در گفت‌وگویی تلفنی با امیر قطر گفت اگر نفتکش‌ها «در دریای کارائیب یا هرکجای جهان» از سوی آمریکایی‌ها دچار مشکل شوند،‌ برای آمریکا مشکل به وجود خواهد آمد. 

هم‌زمان سفیر ونزوئلا در سازمان ملل متحد نیز در همین زمینه به دبیرکل این سازمان و شورای امنیت آن نوشته و درباره اقدام احتمالی آمریکا هشدار داده است.

نیکولاس مادورو،‌ رییس‌جمهوری ونزوئلا، از ارسال این محموله‌های سوخت از سوی ایران تشکر کرده و این دو کشور را «مردمی انقلابی» خوانده که در مقابل «امپریالیسم آمریکای شمالی» زانو نخواهند زد.

در داخل این کشور بحران سوخت همچنان ادامه دارد و این اقدام دولت با انتقاد گروه‌ها و چهره‌های مخالف دولت قرار گرفته است.

مورگان اورتگاس،‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز یکشنبه گفته بود ونزوئلایی‌ها «انتخابات آزاد و منصفانه‌ای» می‌خواهند که به «دموکراسی و احیای اقتصادی» بینجامد.

ارسال این محموله با استقبال میگل دایاز کانل، رییس‌جمهوری کوبا، قرار گرفته و او این اقدام را «شکست محاصره غیرقابل قبول و مجرمانه» خوانده است.

تبادل این محموله سوختی میان ایران و ونزوئلا در حالی است که هر دو کشور از سوی واشینگتن تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارند. 

پیش از این آمریکا اعلام کرده بود کاراکاس در قبال مشارکت ایران در بازسازی پالایشگاه ونزوئلا و تامین مواد سوختی آن به تهران شمش طلا داده است. 

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران، روز ۱۵ اردیبهشت‌ماه‌ بدون رد کردن این موضوع گفت روابط ایران و ونزوئلا به هیچ کشور سومی ارتباط ندارد. 

پنح نفتکش ایران با نام‌های «فورچون»، «فارست»،‌ «پتونیا»،‌ «فاکسون» و «کلاول» برای انتقال یک میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه بنزین و آلکیلات به مقصد کاراکاس ‌اعزام شدند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More