شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ادامه دعواهای وزارت بهداشت و وزارت خارجه درباره واکسن؛ حمایت مشاور خامنه‌ای از ظریف، تقدیر سپاه از وزارت بهداشت

 

در ادامه کشمکش بین مقام‌های وزارت بهداشت و وزارت خارجه جمهوری اسلامی درباره وارد نشدن واکسن به ایران، مشاور خامنه‌ای از محمدجواد ظریف حمایت کرد و سپاه پاسداران با تمجید از وزارت بهداشت به ستاد کرونا جایزه داد.

علیرضا مرندی، رییس فرهنگستان علوم پزشکی و مشاور رهبر جمهوری اسلامی، در نامه‌ای خطاب به محمدجواد ظریف، از تلاش های وزارت خارجه برای واردات واکسن تشکر کرد.

به گفته مرندی، چین در شهریور سال گذشته «آمادگی داشت فاز سوم تست بالینی را در ایران انجام دهد و برای این کار حتی واکسن رایگان در مقیاس وسیع هم ارائه می‌داد.»

با این حال او گفته است «تلاش‌های وزارت خارجه» در سال گذشته «توسط عده‌ای که سخنان‌شان در رسانه‌های غربی و معاند نظام خریدار دارد و دائما افکار عمومی را بر علیه واکسن‌های چینی و روسی تهییج می‌نمودند، در زمان خود موثر واقع نشد.»

سعید نمکی، وزیر بهداشت، آذرماه پارسال گفته بود:«اجازه نمی‎دهم واکسنی که دوره‎اش را در جایی نگذرانده در ایران تست شود. بهترین و معتبرترین واکسن را تهیه می‎کنیم نه واکسنی که می‎گویند عوارض دارد و باعث مشکل شده است.»

نامه مرندی یک روز پس از آن منتشر می‌شود که مقام‌های دو وزارت بهداشت و خارجه یکدیگر را در وارد نشدن واکسن مقصر دانستند.

ابتدا علیرضا زالی، ریس ستاد مقابله با کرونا در تهران، گفت که «اجازه خرید واکسن ندادند، چون فکر می‌کردند گران است.» و «سفرای ایران به دنبال خرید واکسن نبودند.»

در واکنش به این سخنان، محمدجواد ظریف تلویحا وزارت بهداشت را متهم کرد که پیشنهاد اولیه برای واردات ۲۰ میلیون واکسن از اروپا را رد کرد.

ظریف درباره واردات واکسن از چین نوشته بود: «چه کسانی گفتند مردم ما موش آزمایشگاهی نیستند؟»

مرندی و ظریف در سخنانی مشابه تلویحا گفته‌اند وزارت بهداشت با واردات واکسن رایگان از چین در ازای تست بالینی سینوفارم در ایران مخالفت کرد.

رسول موسوی، دستیار ظریف، نیز در واکنش به سخنان زالی نوشت که وزارت بهداشت «اعتبار ۱۵۰ میلیون دلاری هند را که با تلاش وزارت خارجه برای واردات دارو تخصیص یافت جذب نکرد.»

این اظهارات در حالی مطرح شده که سعید نمکی، وزیر بهداشت، شامگاه چهارشنبه در مشهد درباره واردات واکسن گفت: «کسانی که با ما ادعای دوستی می‌کردند وسط قتلگاه ما را رها کردند.»

او روز پنجشنبه نیز در نشست مشترک با فرماندهان سپاه گفت: «این مقوله [واکسن] هم گفتنی‌هایی دارد که اگر بگوییم به بعضی از مناسبات خدشه وارد می‌شود.»

در همین جلسه حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، از عملکرد ستاد کرونا و شخص سعید نمکی تقدیر کرد و به مقام‌های ستاد کرونا جوایزی داد.

پیش از این مقام‌های وزارت بهداشت چندین بار گفته بودند روسیه تعهدات خود درباره صادرات واکسن به ایران را اجرا نکرد.

در عین حال مقام‌های وزارت بهداشت پس از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی بارها از واردات ۱۲۰ میلیون دوز واکسن سخن گفته‌اند.

در همین حال کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، گفت منعی برای «هیچ برند مورد تایید مانند آسترازنکا، فایزر و مدرنا» وجود ندارد و «در صورت امکان وارد خواهد شد.»

این سخنان در حالی بیان شده که علی خامنه‌ای دی‌ماه سال گذشته ورود واکسن‌های بریتانیایی و آمریکایی را رسما ممنوع اعلام کرد.

بر اساس آمار وزارت بهداشت، تا کنون تنها ۴.۵ درصد جمعیت ایران دوز دوم واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

وزارت بهداشت روز پنجشنبه اعلام کرد که در شبانه‌روز گذشته ۵۸۶ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند. این رقم بالاترین میزان فوتی‌ها در موج پنجم کرونا محسوب می‌شود.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More