شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

الیوت آبرامز: چه بایدن باشد چه ترامپ، منافع و متحدان آمریکا در منطقه تغییری نمی‌کنند

 

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا،‌ ضمن تاکید بر مقابله با مداخلات ایران در منطقه گفت فارغ از این که چه کسی رییس‌ جمهوری آمریکا باشد، واشینگتن به همکاری با متحدان منطقه‌ای خود برای مقابله با «دشمن مشترک» ادامه می‌دهد.

آبرامز که به چندین کشور در خاورمیانه سفر کرده بود، روز پنجشنبه ۲۲ آبان‌ماه به روزنامه الشرق‌الاوسط گفت منافع آمریکا، چه دونالد ترامپ در مقر ریاست‌جمهوری باشد چه جو بایدن، تغییری نخواهد کرد. او افزود: «اگرچه، ممکن است رویکرد به کار گرفته‌شده برای حفاظت از منافع کشور از یک شخص به شخص دیگر متفاوت باشد.»

آبرامز رفتارها و حمایت‌های ایران از شبه‌نظامیان متحدش در کشورهای منطقه را «تهدیدی مشترک» توصیف کرد.

او گفت حمایت از شبه‌نظامیان در لبنان، فلسطین،‌ عراق و یمن «تهدیدی جدی» برای تلاش‌ها در زمینه صلح و ثبات در منطقه است.

به گفته این مقام آمریکایی، تلاش‌هایی در جریان است تا دسترسی حوثی‌‌های یمن به سلاح‌های ایران از بین برود و در این زمینه، آمریکا از عربستان سعودی و دیگر کشورها از جمله عمان برای جلوگیری از قاچاق اسلحه به یمن استفاده خواهد کرد.

آبرامز اشاره کرد دولت آمریکا در حال بررسی گزینه قرار دادن حوثی‌های یمن در فهرست گروه‌های تروریستی است. 

او پیش از این نیز طی سفرش به اسرائیل گفته بود رییس‌ جمهوری آینده ایالات متحده هر کسی که باشد، برای گرفتن امتیازات جدید در مذاکره با ایران از اهرم تحریم‌های دولت ترامپ استفاده خواهد کرد. آبرامز اشاره کرده بود لغو تحریم‌های ایران «به راحتی» ممکن نیست.

این در حالی است که حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، روز چهارشنبه با اشاره به نتایج انتخابات آمریکا گفته بود اگر واشینگتن به سیاست جمهوری اسلامی نزدیک شود، شرایط متفاوت خواهد شد و تهران از هر فرصتی برای رفع تحریم‌ها استفاده خواهد کرد.

 

متحدان آمریکا در منطقه تغییر نمی‌کنند

الیوت آبرامز طی سفرش به ریاض با مقام‌های عربستان سعودی دیدار کرد و گفت منافع، متحدان و سیاست‌های آمریکا در منطقه، بعد از انتقال قدرت نیز ثابت خواهد ماند.

نماینده آمریکا با معاون وزیر دفاع عربستان سعودی درباره همکاری‌ در زمینه ثبات و تهدیدات امنیتی منطقه و همچنین دستیابی به منافع مشترک در چارچوب اتحاد استراتژیک دو کشور گفت‌وگو کرد.

در همین راستا، آبرامز بر اهمیت روابط ریاض با بغداد تاکید کرد و گفت عراق در پی مقابله با «دخالت‌های تهدیدآمیز» ایران است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More