شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بعد از انجام میلیون‌ها سفر نوروزی بدون محدودیت، روحانی دستور برخورد با ناقضان قرنطینه را صادر کرد

بعد از انجام میلیون‌ها سفر نوروزی بدون محدودیت، حسن روحانی دستور «برخورد جدی با ناقضان قرنطینه» را صادر کرد و  سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت که این ستاد کد ملی ۱۵ هزار بیمار مبتلا به کرونا را که در جریان سفرهای نوروزی به سفر رفته‌اند را دارد و با آنها برخورد خواهد کرد.

روحانی در جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد مقابله با کرونا که عصر چهارشنبه یازدهم فروردین ماه برگزار شد، پس از دریافت گزارش کمیته‌های بهداشت و درمان و اجتماعی و امنیتی از وضعیت کرونا در کشور، با ابراز نگرانی از تغییر وضعیت برخی استان‌ها و احتمال مواجه شدن با موج جدید بیماری، بر نظارت دقیق بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از تجربیات پیک‌های قبلی تاکید کرد.

رییس دولت دوازدهم با اشاره به «گزارش‌های دریافتی درباره نقض قرنطینه از سوی بیماران در برخی استان‌ها»، تاکید کرد که برخورد جدی و قانونی با کسانی که قرنطینه را نقض می‌کنند ضروری و لازم است و باید با استفاده از اطلاعات و ردیابی‌ها باید با ناقضان قرنطینه برخورد جدی صورت گیرد».

همزمان علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که در جریان سفرهای نوروزی «۱۵ هزار بیمار مبتلا به کرونا، با وجود اطلاع از بیماری خود به مسافرت رفتند.»

رییس افزود که به طور قطع این افراد، بیماری را در سراسر کشور منتشر کرده‌اند، تاکید کرد که کد ملی همه این افراد را داریم و رهگیری می‌کنیم و متناسب با اقدام آن‌ها که تضییع حقوق دیگران هست برخورد می‌کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین گفت که تعداد شهر‌های نارنجی و قرمز با افزایش دو و نیم برابری نسبت به هفته پایانی اسفند ماه، به ۱۱۷ شهر رسیده است.

 رییسی ضمن تاکید براینکه روند بیماری نشان می‌دهد در چند روز آینده تعداد شهر‌های نارنجی و قرمز افزایش خواهد داشت، افزود که اکنون شهر‌های زرد زیادی در آستانه نارنجی شدن هستند و اگر شهروندان ساکن در این شهرها، رعایت نکنند تعداد شهر‌های نارنجی و قرمز افزایش می‌یابد.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، در روزهای پایانی اسفند ماه  از  اطلاع روحانی نسبت به برآورد ۳۳ میلیون سفر نوروزی در شرایط کرونا خبر داد و گفت که «همان طور که به رییس جمهور نیز گزارش داده شد طی ایام نوروز پیش‌بینی حدود ۳۳ میلیون سفر شده است.»

با وجود اینکه مقام‌های وزارت بهداشت و دولت به پیامد افزایش سفرهای نوروزی در شرایط کرونا آگاهی داشتند، محدودیت‌های تردد بین شهری را حذف کرده‌اند.

علاوه بر این، دستور حسن روحانی برای برخورد با «ناقضان قرنطینه» در حالی صادر شده است که دولت او و ستاد ملی مقابله با کرونا از ابتدای شیوع کرونا در ایران با «قرنطینه» شهرها موافقت نکرد.

رییس جمهوری اسلامی حتی در روزهای پایانی اسفند ماه ۹۸ در اوج اولین موج کرونا در ایران، گفت که «چیزی به نام قرنطینه نداریم، نه امروز و نه در ایام عید و همه در کسب و کار و فعالیت خود آزاد هستند.»

در فروردین ماه سال ۹۹ نیز دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا به جای قرنطینه، طرحی به نام «فاصله‌گذاری هوشمند» را اجرا می‌کند. مقام‌های دولتی در ماه‌های پایانی سال از رنگ‌بندی جدید شهرها به عنوان طرحی کارآمد در مقابل شیوع کرونا سخن گفتند.

اکنون در فروردین ماه ۱۴۰۰، حسن روحانی از برخورد با ناقضان قرنطینه به عنوان یکی از راهکارهای اوج‌کیری بیشتر موج چهارم کرونا در ایران سخن گفته است.

 این درحالی است که بسیاری از کشورها درحال سرعت بخشیدن به واکسیناسیون هستند و هنوز واکسیناسیون کرونا در ایران به یک میلیون دوز از دست‌کم ۱۲۰ میلیون دوزی که باید به جمعیت هدف تزریق شود، نرسیده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More