شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تازه‌ترین‌ها از مجمع عمومی سازمان ملل - روز دوم

 

تازه‌ترین‌ها از مجمع عمومی سازمان ملل

 

تاکید موگرینی بر پایبندی به برجام

فدریکا موگرینی در نشست خبری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت در نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴ به همراه او در روز چهارشنبه بر پایبندی کامل همه طرف‌ها به برجام و اجرای کامل آن تاکید شد.

او افزود : «جلسه امروز بر تعهد جدی همه طرف‌های برجام به آن  تاکید کرد. ما همه برای حفظ برجام می‌کوشیم. اراده بر حفظ توافق هسته‌ای وجود دارد و سعی می‌کنیم بر مشکلات غلبه کنیم. کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام قابل برگشت است و از ایران می‌خواهیم به پایبندی کامل به برجام برگردد.»

ظریف: نشست فوق العاده برجام باعث می‌شود که موقعیت‌مان را بازبینی کنیم

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران پیش از شروع نشست فوق العاده #برجام درحاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «من همیشه به دیپلماسی امیدوار بوده ام و معتقدم دیپلماسی تنها راهکار ممکن است.این جلسه باعث می شود موقعیت‌مان را بازبینی کنیم و ببینیم برای حفظ این دستاورد باید چه کنیم.»

نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۴ در نیویورک آغاز شد

 

نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۴ در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک آغاز شد.

وزرای خارجه ایران، آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین، همراه فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این نشست شرکت دارند.

پرس‌تی‌وی: تصویب سریع‌تر پروتکل الحاقی در صورت لغو تحریم‌ها

 

شبکه پرس‌تی‌وی به نقل از منابع مطلع گزارش داد که ایران پیشنهاد داد اگر واشنگتن تحریم‌ها را لغو کند،‌ پروتکل الحاقی را برای بازرسی بیشتر از تاسیسات هسته‌ای خود سریع‌تر تصویب کند. 

دعوت جانسون از روحانی برای سفر رسمی به بریتانیا

 

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در دیدارش با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در نیویورک در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برای سفر رسمی به لندن دعوت کرده است. 

علیرغم تشدید تنش‌ها بین ایران و بریتانیا رسانه‌ها تصاویر این دیدار را در حالی که روحانی و جانسون می‌خندند منتشر کردند.

به نوشته رسانه‌های بریتانیا، جانسون در این دیدار نسبت به بازداشت تعدادی افراد دوتابعیتی در ایران ابراز «نگرانی جدی» کرده است. 

بنا به گزارش رسانه‌ها، جانسون به موضوع نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی محبوس در ایران نیز اشاره کرده است.

جانسون در این دیدار به روحانی گفت: «مسائل دیگری نیز هست که مایلم با شما مطرح کنم و ما نسبت به بازداشت دوتابعیتی‌ها در تهران جدا نگرانیم و امیدواریم در این زمینه پیشرفت داشته باشیم.» 

نازنین زاغری،‌ انوشه آشوری از جمله زندانیان دو تابعیتی در ایران هستند. اخیرا دو زن دارای تابعیت بریتانیایی و استرالیایی و یک مرد استرالیایی در ایران بازداشت شده‌اند.

آبه از ایران خواست عقلانی رفتار کندآبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن، ضمن ابراز نگرانی به اوضاع خاورمیانه از ایران خواست اقداماتی بر پایه «عقلانیت ناشی از تاریخ غنی» این کشور اتخاذ کند.

آبه روز سه‌شنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «وظیفه همیشگی خود میدانم که از ایران بخواهم به عنوان یک قدرت بزرگ اقداماتی کند که ناشی از عقلانیت ریشه‌دار در تاریخ غنی‌اش باشد.»

آبه پیش از این سخنرانی با حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، دیدار کرد.

نخست‌وزیر ژاپن همچنین حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را که به ایران منتسب شده «جنایت حقیرانه‌ای» توصیف کرد که «نظم اقتصادی بین‌المللی را به گروگان گرفته است».

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More