شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تایید گزارش ایران اینترنشنال درباره عبور هواپیمای مسافری از نزدیکی منطقه نظامی

دو روز پس از گزارش اختصاصی ایران اینترنشنال درباره عبور دادن یک هواپیمای مسافری خط هوایی آسمان از نزدیکی یک منطقه نظامی، سخنگوی هواپیمایی کشوری این موضوع را تایید کرد.

محمد حسن ذیبخش در عین حال اعلام کرد که پس از بررسی نوار ویدیویی و مکالمات خلبان مشخص شده، فاصله استاندارد هواپیمای مسافری شرکت آسمان با منطقه نظامی «رعایت شده » است.

او تاکید کرد که «هیچ گونه خطایی در زمینه هدایت و راهبری هواپیمای مورد نظر وجود نداشته است.»

بر اساس سندی که روز ۳۰ بهمن در اینترنشنال منتشر شد برج مراقبت فرودگاه مهرآباد تهران روز سه شنبه ۱۵ بهمن، پرواز نجف- تهران هواپیمایی مسافربری آسمان را از نزدیکی یک منطقه نظامی عبور داده است.

خلبان این پرواز در گزارش خود اعلام کرده که هنگام کاهش ارتفاع «یک انفجار روی زمین همراه با دود بسیار زیاد» مشاهده کرده و به برج مراقبت فرودگاه مهرآباد اطلاع داده است.

بر اساس این سند، خلبان پس از دو تماس با برج مراقبت این فرودگاه که یکی از آن ها بی پاسخ مانده، متوجه شده مسیری که برای او به صورت «مستقیم» مشخص شده بود، از نزدیکی یک منطقه نظامی عبور کرده است.

با این حال سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که مشخصات این منطقه نظامی «در همه نقشه های هوانوردی اعلام شده» و «در دسترس همه خلبانان قرار دارد.»

او در واکنش به انتشار این گزارش گفت: «خلبان باید این نکته را بداند که گزارش های ایمنی قبل از بررسی اجازه انتشار ندارد و این حرکت کاملا غیر حرفه ای انجام شده است.»

این خلبان در گزارش این حادثه با اشاره به «شرایط حساس موجود» و «واقعه اخیر در رابطه با پرواز اوکراینی» خواستار پیگیری موضوع شده است.

 در شامگاه ۱۱ بهمن ماه نیز پس از به صدا درآمدن آژیر خطر در غرب تهران اعلام شد که یک پرواز شرکت هواپیمایی ترکیه مسیرش را از فرودگاه «امام خمینی» تغییر داده و برای فرود به سمت باکو رفته بود.

 برخی رسانه ها علت این اتفاق را نزدیک شدن این هواپیما به منطقه نظامی اعلام کرده بودند اما مسئولان سازمان هواپیمایی ارتباط این تغییر مسیر با آژیر خطر را رد کردند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More