شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تجمع در چند دانشگاه ایران،‌دانشجویان خواستار آزادی زندانیان سیاسی و برگزاری رفراندم شدند

دانشجویان برخی از دانشگاه‌های ایران با برگزاری تجمع‌هایی، همزمان با چهلم کشته شدن مسافران هواپیمای اوکراینی از سوی سپاه پاسداران، به بازداشت برخی از دانشجویان ، نقض استقلال دانشگاه‌ها و برگزاری انتخابات «فرمایشی» مجلس اعتراض کردند.

بر اساس تصاویر و ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دانشجویان دانشگاه بوعلی همدان، روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن، در تجمع خود شعار «استقلال، آزادی، دانشگاه ایرانی» را سردادند.

در دانشگاه علامه طباطبایی تهران نیز دانشجویان در تجمع اعتراضی خود شعارهای، «مردم درگیر فقرند، اینا تو فکر رای‌اند»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «هم ظالمید هم شیاد، ننگ بر این استبداد»، «آزادی، عدالت، این است شعار ملت» و «خار چشم استبداد، اتحاد، اتحاد» سر می‌دادند.

این دانشجویان با شعار «رفراندوم، رفراندوم، این است شعار مردم» خواستار برگزاری همه‌پرسی درباره کلیت جمهوری اسلامی شدند. 

دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی همچنین در بیانیه خود، انهدام هواپیمای مسافربری و دروغ‌گویی‌های پس از آن را «تنها گوشه‌ای از کارنامه چهل و یک ساله حکومتی» دانستند «که ادعای جمهوریت، استقلال و آزادی دارد.»

آنان درباره برگزاری انتخابات مجلس نیز نوشتند: «حکومت با ادعای جمهوریت، اسلامیت و استقلال و آزادی، همچنان انتخابات‌های فرمایشی را پی در پی برگزار می‌کند. البته بهتر است نام انتخاب را برداریم و واژه انتصاب را جایگزین کنیم.»

همچنین بر اساس ویدئوهایی که از دانشگاه پلی‌تکنیک تهران منتشر شده، دانشجویان بسیجی با دانشجویان معترض مقابل دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ درگیر شده‌اند.

در ویدئویی دیگر، علی دهقان از دانشجویان بسیجی به بهانه نداشتن «مجوز»، مانع برگزاری مراسم دانشجویان برای بزرگداشت یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی می‌شود. 

روز یکشنبه نیز صدها نفر از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در تهران هم‌زمان با چهلمین روز کشته شدن مسافران هواپیمای اوکراینی، در اعتراض به حوادث ماه‌های اخیر و وضعیت فعلی کشور دست به تجمع زدند.

این دانشجویان همچنین در ارتباط با اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه شعار «۱۵۰۰ نفر؛ کشته آبان ما» را فریاد زدند.

دانشجویان ایران در حالی خواستار آزادی زندانیان سیاسی به ویژه دانشجویان زندانی هستند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More