شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ترامپ: آمریکا در سانحه پایگاه فضایی سمنان نقش نداشت،امیدوارم ایران پی‌ببرد چه اتفاقی افتاده است

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، با انتشار عکس هوایی از سکوی پرتاب موشک در پایگاه فضایی خمینی سمنان تاکید کرد که ایالات متحده در حادثه فاجعه‌بار رخ‌داده هنگام آماده‌سازی نهایی برای پرتاب موشک ماهواره‌بر سفیر در پایگاه یکم سمنان نقشی نداشته است.

این عکس به وضوح نشان می‌دهد که انفجاری در این سکو رخ داده است. رییس جمهوری آمریکا در توییت خود همراه با این عکس نوشت که «برای ایران بهترین‌ها را آرزو می‌کنم و در یافتن عامل حادثه سایت یک موفق باشید.»

روز پنج‌شنبه رادیو ملی آمریکا، ان‌پی‌آر، به استناد تصاویر هوایی خبر داد که اقدام جمهوری اسلامی ایران در پرتاب یک موشک ماهواره‌بر از «پایگاه فضایی خمینی» سمنان در مرحله ابتدایی و در سکوی پرتاب دچار مشکل شده و شکست خورده است.

در گزارش رادیو ملی آمریکا به تصاویر ماهواره‌ای شرکت «پلنت» استناد شده است که در آن رنگ سکوی پرتاب موشک تغییر یافته و  دو غلیظی از آن متصاعد شده است. بر همین اساس این رادیو گزارش داده که این موشک در زمان پرتاب و در سکوی پرتاب منفجر شده است.

برخی دیگر از رسانه‌های آمریکا نیز گزارش‌های مشابهی از شکست آزمایش موشکی ایران منتشر کرده‌اند، اما مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون شکست در پرتاب این موشک را تایید یا رد نکرده‌اند و موضعی در این خصوص اتخاذ نکرده‌اند. وزیر دفاع جمهوری اسلامی البته صبح پنج شنبه تاکید کرد که تنها در صورت «موفقیت آمیز بودن» این تلاش‌ها «خبر خوش آن را اطلاع رسانی می‌کنیم.»

امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، پیش از انتشار خبر شکست آزمایش موشکی ایران، در واکنش به گزارش‌ برخی رسانه‌های خارجی مبنی بر فعالیت سایت‌های ماهواره‌ای و موشکی در ایران، صبح پنج‌شنبه هفتم شهریور، گفت: «وزارت دفاع فعالیت‌های تحقیقاتی خود درباره پرتاب ماهواره و موشک را طبق یک برنامه مدون انجام می‌دهد. برخی در هر مرحله‌ای و هرزمان نکته‌ای را مشاهده می‌کنند که برایشان سوال و مساله ایجاد می‌شود، در حالی که این اقدامات یک فعالیت کاملا عادی است.»

حاتمی تاکید کرد که «فعالیت‌های تحقیقاتی ماهواره‌ای ما شفاف انجام می‌شود که ممکن است برخی با تصاویر ماهواره‌ای استباطی داشته باشند که موضوع خیلی پیچیده‌ای است» اما «هر زمان این فعالیت و تحقیقات نتایج موفقیت آمیز داشته باشد خبر خوش آن را اطلاع رسانی می‌کنیم».

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر «ادامه فعالیت‌های این وزارتخانه در زمینه پرتاب ماهواره» گفت: «امسال چهار یا پنج ماهواره تحقیقاتی داریم که امیدواریم در زمان مناسب کار آن‌ها با موفقیت انجام شود.»

ساعاتی پس از انتشار خبر شکست آزمایش موشکی ایران در روز پنج‌شنبه، محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات دولت روحانی، در واکنش به این خبر در توییتی بدون ابراز نظر مستقیم درباره آزمایش موشکی مورد اشاره، نوشت که ماهواره ناهید۱ «حالش خوب و در آزمایشگاه مستقر» است. و «خبرنگاران می‌توانند بیایند بازدیدش.»

یک مقام ایرانی اما شامگاه پنج‌شنبه به رویترز گفت یک موشک ایرانی در سکوی پرتابش در «پایگاه فضایی خمینی» منفجر شد.

این مقام که خواست نماش ذکر نشود، گفت: «به دلیل مشکلات فنی منفجر شد و دانشمندان جوان ما در حال تلاش برای تعمیر آن هستند.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More