شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

معاون استاندار سیستان‌وبلوچستان: بخشی از ماهواره ظفر و موشک ماهواره‌بر آن در حومه زاهدان سقوط کرد

معاون استاتدار سیستان و بلوچستان گفت در پی شنیده شدن صدایی مهیب، قطعاتی از شی ناشناسی که شامگاه یک‌شنبه در حومه زاهدان پیدا شد که بخش‌هایی از ماهواره ظفر و ماهواره‌بر سیمرغ است.

این خبر درحالی از سوی معاون استانداری سیستان و بلوچستان اعلام شد که در پی شکست پروژه قرار دادن ماهواره ظفر که با موشک ماهواره‌بر سیمرغ شامگاه شنبه ۲۰ بهمن ماه به فضا پرتاب شد، وزیر ارتباطات دولت روحانی شامگاه یک‌شنبه گفت که موشک ماهواره‌بر سیمرغ پس از ناکامی در رساندن ماهواره ظفر به مدار پیشبینی شده، در اقیانوس هند سقوط کرده است.

در ساعات پایانی شنبه شب، رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی خبر دادند که به دنبال شنیده شدن صدایی مهیب در حومه زاهدان، قطعاتی از شی ناشناسی در این منطقه پیدا شده است.

پس از این بود که محمدهادی مرعشی، معاون استاتدار سیستان و بلوچستان، با اعلام اینکه «با بررسی صدای مهیب و قطعات سقوط کرده بر زمین در سرجنگل زاهدان، احتمالا این قطعات مربوط به بخش‌هایی از ماهواره ظفر است»، گفت: «این قطعات در منطقه فاقد سکنه حومه زاهدان سقوط کرد و جای نگرانی وجود ندارد.»

احمد حسینی، سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران، ساعاتی بعد از پرتاب ماهواره ظفر با موشک ماهواره‌بر سیمرغ از شکست این پرتاب خبر داد و گفت که «در ماموریت پرتاب ماهواره ظفر توسط ماهواره‌بر سیمرغ همه فرآیند‌های پرتاب فضایی به طور کامل به انجام رسید، اما در انتهای مسیر، ماهواره‌بر به سرعت مورد نیاز جهت تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید.»

این درحالی است که مرداد سال ۱۳۹۶ مقام‌های جمهوری اسلامی از آزمایش موفقیت‌آمیز موشک ماهواره‌بر سیمرغ خبر داده و اعلام کرده بودند که این موشک قادر است ماهواره‌هایی تا وزن ۲۵۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار دهد.

با این حال پرتاب شکست خورده ماهواره ظفر در روز یک‌شنبه ۲۰ بهمن ماه، دومین پرتاب ناکام موشک ‌ماهواره‌بر از سوی جمهوری اسلامی طی پنج ماه اخیر است.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، جمعه ۸ شهریور ماه سال‌جاری با انتشار عکس هوایی با وضوح بسیار بالا از سکوی پرتاب موشک در پایگاه فضایی سمنان در صفحه توییتر خود، تاکید کرد که ایالات متحده در حادثه فاجعه‌بار رخ‌داده هنگام آماده‌سازی نهایی برای پرتاب موشک ماهواره‌بر سفیر در پایگاه یکم سمنان نقشی نداشته است.

این عکس به وضوح نشان می‌داد که انفجاری در سکو پرتاب موشک پایگاه سمنان رخ داده است. رییس جمهوری آمریکا در توییت خود همراه با این عکس نوشت که «برای ایران بهترین‌ها را آرزو می‌کنم و در یافتن عامل حادثه سایت یک موفق باشید.»

یک روز قبل از انتشار این عکس، یعنی روز پنج‌شنبه ۷ شهریور نیز رادیو ملی آمریکا، ان‌پی‌آر، به استناد تصاویر هوایی خبر داده بود که اقدام جمهوری اسلامی در پرتاب یک موشک ماهواره‌بر از پایگاه فضایی سمنان در مرحله ابتدایی و در سکوی پرتاب دچار مشکل شده و شکست خورده است.

در گزارش رادیو ملی آمریکا به تصاویر ماهواره‌ای شرکت «پلنت» استناد شده بود که در آن رنگ سکوی پرتاب موشک تغییر یافته و دو غلیظی از آن متصاعد شده است. بر همین اساس این رادیو تاکید کرده بود که این موشک در زمان پرتاب و در سکوی پرتاب منفجر شده است.

واکنش مقام‌های جمهوری اسلامی به شکست در پرتاب این ماهواره ابتدا انکار بود تا آنجا که امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، گفت: «وزارت دفاع فعالیت‌های تحقیقاتی خود درباره پرتاب ماهواره و موشک را طبق یک برنامه مدون انجام می‌دهد و ممکن است برخی با تصاویر ماهواره‌ای استباطی داشته باشند که موضوع خیلی پیچیده‌ای است.»

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات دولت روحانی، نیز پس شکست پرتاب موشک پرتاب موشک در شهریور ماه سال‌جاری، ابتدا در توییتی بدون ابراز نظر مستقیم درباره آزمایش موشکی مورد اشاره، نوشت که ماهواره ناهید۱ «حالش خوب و در آزمایشگاه مستقر» است.

یک مقام ایرانی اما در ساعات پایانی شب ۷ شهریور۱۳۹۸ به خبرگزاری رویترز گفت یک موشک ایرانی در سکوی پرتابش در «پایگاه فضایی خمینی سمنان» منفجر شد. این مقام گفت: «موشک به دلیل مشکلات فنی منفجر شد و دانشمندان جوان ما در حال تلاش برای تعمیر آن هستند.»

در نهایت نیز علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، با تایید انفجار در سکوی پرتاب  ماهواره پایگاه فضایی سمنان گفت که دلیل این انفجار را «‌خطای فنی» عنوان کرد، اما برخی از مقام‌های اطلاعاتی و دفاعی آمریکا گفتند که ایران در پوشش پرتاب ماهواره، در حال توسعه برد و دقت موشک‌های نظامی است.

سه کشور اروپایی طرف برجام نیز پیشتر در مرداد سال۱۳۹۶ با انتشار بیانیه‌ای مشترک، پرتاب موشک ماهواره‌بر ازسوی ایران را محکوم کرده و آن را اقدامی ناسازگار با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و اقدامی بی‌ثبات‌کننده‌ در منطقه عنوان کردند.

آزمایش‌های موشکی ایران در توافق هسته‌ای برجام مشمول ممنوعیت نیستند، اما قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از ایران می‌خواهد که «هیچ‌گونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیکی که توان حمل بمب هسته‌ای دارند از جمله پرتاب‌هایی که از فناوری موشک بالستیک استفاده می‌کنند، نداشته باشد».

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More