شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

توقیف خانه پدری؛ دادسرای تهران: سازندگان فیلم تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند

در پی توقیف دوباره فیلم خانه پدری به کارگردانی کیانوش عیاری، دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد سازندگان این فیلم، تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند.

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، روز دوشنبه ششم آبان، با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «علیرغم اینکه مقرر شده بود که این فیلم مورد اصلاح و بازسازی قرار گیرد ولی در این خصوص اقدام اصلاحی انجام نگرفته، حسب دستور دادستانی علاوه بر جلوگیری از پخش فیلم مذکور، کلیه مرتکبین و مقصرین نیر تحت تعقیب قانونی قرار گرفتند.»

در این بیانیه آمده که «اکران فیلم خانه پدری بازتاب بسیار منفی و گسترده‌ای در اذهان جامعه بشری به دنبال داشته» و «پخش آن سلامت روحی و روانی جامعه را به مخاطره انداخته» است.

دستگاه قضایی ایران همچنین این فیلم را به «توهین به اعتقادات مذهبی جامعه ایران»، «ترویج خشونت علیه زنان»، «زیر سوال بردن سنن، رسوم و فرهنگ ناب ایرانی-اسلامی» و «ارائه تصویر وارونه و کذب از خانواده ایرانی» متهم کرده است.

ساعاتی قبل از آن، روابط عمومی سازمان سینمایی اعلام کرده بود که «با ابلاغ دستور قضایی بازپرس شعبه ۱۶ دادسرای فرهنگ و رسانه تهران به سازمان سینمایی، اکران فیلم خانه پدری متوقف شد».

حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی در واکنش به توقیف فیلم«خانه پدری» به خبرگزاری ایرنا گفت: «بر اساس قانون، شورای پروانه ساخت و نمایش، مراجع قانونی برای تصمیم‌گیری درباره ساخت یا نمایش یک فیلم هستند. اعضای شورای پروانه نمایش و قاطبه منتقدان و جامعه‌شناسان، خانه پدری را فیلمی در ترویج خشونت نمی‌دانند.»انتظامی از رییس قوه قضاییه خواسته تا به این موضوع وارد شود.

فیلم خانه پدری، پس از نزدیک به دهه توقیف، از چهار روز پیش با رده‌بندی سنی بالای ۱۵ سال و تعداد سینماهای محدود، اکران شده بود. با این حال این فیلم توانست در همین شرایط، به فروش بیش از ۴۰۰ میلیون تومان دست یابد.

اما اکران این فیلم موجب موجی از اعتراض از سوی چهره‌ها و رسانه‌های نزدیک به حکومت شد. انتقادها متوجه یک صحنه در ابتدای فیلم است که «خشونت‌آمیز» توصیف شده است.

در حالی که دستگاه قضایی ایران اعلام کرده که این فیلم برای اکران «اصلاح» نشده، محمدمهدی طباطبایی‌نژاد معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی ضمن تاکید بر «اصلاحات اعمال شده»، گفت که «پای مجوز صادر شده برای این فیلم خواهد ایستاد.»

با این حال، خبرگزاری مهر، روز دوشنبه درباره خبر توقیف این فیلم نوشت که سکانس جنجالی فیلم «تنها اندکی تعدیل شده و به‌طور کلی حذف نشده است.»

فیلم خانه پدری، سرگذشت خانواده‌ای ایرانی در یک دوره تاریخی، از اواخر دوره قاجار تا اواخر دهه ۷۰ و در خانه‌ای در تهران را روایت می‌کند. مسائل و مشکلات زنان در این دوره تاریخی، مضمون اصلی فیلم است.

داستان فیلم درباره قتل ناموسی است. براساس آمار رسمی ۲۰ درصد از قتل‌های ایران ناموسی است. استان‌های خوزستان، کردستان،‌کرمانشاه،‌ایلام،‌لرستان،‌سیستان و بلوچستان،‌فارس،‌آذربایجان شرقی واردبیل بیشترین آمار قتل ناموسی در ایران را به خود اختصاص داده‌اند. 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More