شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جو بایدن در واکنش به امضای توافق ۲۵ ساله ایران و چین: یک سال نگران این مساله بوده‌ام

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در اولین واکنش به امضای توافقنامه ۲۵ ساله ایران و چین، گفت که یک سال است‌ که نگران این مساله بوده‌ام.

رییس جمهوری آمریکا عصر یک‌شنبه هشتم فروردین ماه وقتی از سوی خبرنگاری مورد سوال قرار گرفت که از او پرسید «مشارکت جدید میان ایران و چین چقدر نگران‌کننده است»، گفت: «یک سال است که نگران این مساله بوده‌ام.»

بایدن توضیح بیشتری درباره نگرانی خود از امضای توافقنامه همکاری جامع ۲۵ ساله میان ایران و چین نداد.

قرارداد همکاری‌های جامع  ۲۵ ساله میان ایران و چین، روز شنبه هفتم فروردین ماه در جریان سفر وزیر خارجه چین به ایران و درحالی امضا شد که روابط ایالات متحده آمریکا و چین دچار تنش روز افزون است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در همین زمینه تاکید کرد که روابط ایالات متحده و چین به شکل فزاینده‌ای خصمانه می‌شود.

جو بایدن پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تاکید کرده بود که در صورت پیروزی  آمریکا را به برجام باز می‌گرداند اما پس از ورود به کاخ سفید تاکید کرد که ابتدا جمهوری اسلامی ایران باید به اجرای تعهدات کامل خود در برجام بازگردد.

در مقابل علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اعلام کرد که ایران فقط هنگامی به تعهدات برجامی خود باز می‌گردد که آمریکا همه تحریم‌ها را لغو کند و جمهوری اسلامی لغو عملی تحریم‌ها را مورد راستی‌آزمایی قرار دهد.

به این ترتیب با گذشت بیش از دو ماه از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن، مقام‌های ایران و آمریکا هر یک دیگری را مسئول برداشتن گام اول برای بازگشت به برجام معرفی می‌کنند.

در این میان علی خامنه‌ای با تعیین علی لاریجانی به عنوان نماینده ویژه خود در خصوص قرارداد جامع همکاری‌های ۲۵  ساله ایران و چین، با وجود مخالفت‌های گسترده ایرانیان با این قرارداد، آن را نهایی کرد. این توافق سرانجام در هفتم فروردین ماه در جریان سفر وزیر خارجه چین به تهران امضا شد.

به گفته منصور حقیقت‌پور، نایب‌رییس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس، «علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مبدع سند توافق ۲۵ ساله ایران و چین بوده است». حقیقت‌پور درباره دلیل عدم انتشار جزییات توافق ۲۵ ساله ایران و چین، گفت که چینی‌ها به خاطر ملاحظه‌ای که با آمریکا داشتند می‌گفتند آشکار نکنید.

همچنین سفیر سابق چین در ایران روز یک‌شنبه تایید کرد قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین شامل حوزه‌های فرهنگی، امنیتی، نظامی، نفت‌وگاز و انرژی هسته‌ای است. او گفت صادرات نفت ایران به چین، با وجود تحریم‌های آمریکا، در ماه‌های اخیر افزایش یافته و از این پس، پکن در تقویت روابط نزدیک با تهران مهار نخواهد شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More