شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خطیب‌زاده فایل صوتی منسوب به ظریف درباره هواپیمای اوکراینی را رد کرد

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه گزارش شبکه سی‌بی‌سی درباره فایل صوتی منسوب به محمد جواد ظریف مبنی بر احتمال شلیک «عمدی» به هواپیمای اوکراینی را «بی اعتبار» خواند.

خطیب‌زاده تاکید کرد که «ادعای وجود چنین نواری خلاف واقع است.»

به گزارش شبکه سی‌بی‌سی کانادا، دولت و نهادهای اطلاعاتی این کشور در حال بررسی یک فایل صوتی هستند که در آن شخصی که گفته می‌شود محمد جواد ظریف، است از احتمال «عمدی بودن» هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی با موشک های سپاه پاسداران، سخن می‌گوید.

در این فایل صوتی شخصی که گفته می‌شود ظریف است، خاطرنشان می‌کند که شلیک عمدی به این هواپیما توسط  دو یا سه  فرد «نفوذی» در سپاه پاسداران «اصلا نامحتمل نیست.»

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد «ادعاهای مطرح شده در این مقاله ناصحیح و بی اعتبار است» و «بسیاری از حرف‌های منتسب» به ظریف با ادبیات او «سازگاری» ندارد.

او در عین حال گفت ظریف در تماس‌های خود با مقامات کشورهای ذینفع از جمله وزیر خارجه کانادا از احتمال «مداخلات الکترونیکی خارجی و یا حضور عناصر نفوذی» در شلیک به این هواپیما سخن گفته است.

خطیب‌زاده اعلام کرد که مراجع امنیتی نیز همه این احتمالات را بررسی کرده و در نهایت این حادثه را «اشتباه انسانی» تشخیص داده‌اند.

به گزارش شبکه سی‌بی‌سی کانادا، در این فایل صوتی، شخصی که گفته می‌شود ظریف است، می گوید مقامات عالی رتبه دولتی و نظامی جمهوری اسلامی «هرگز» حقیقت را در مورد سرنگونی هواپیمای اوکراینی افشا نخواهند کرد زیرا با این کار «برخی درها به سوی سیستم دفاعی کشور باز می شود» که به صلاح کشور نیست. 

 رالف گودیل، مشاور نخست وزیر کانادا در پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی، گفت که در ماه نوامبر نسخه‌ای از این فایل صوتی در اختیار تیم تحقیق و تفحص کانادا قرار گرفته است. 

آندری شوچنکو، سفیر اوکراین در کانادا، به سی‌بی‌سی گفت این کشور برای اولین بار از وجود این فایل صوتی با خبر می‌شود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More