شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

درخواست تجدیدنظر در حکم آمریکایی محبوس در ایران رد شد

مادر مایکل وایت، سرباز سابق نیروی دریایی آمریکا که در ایران به ده سال زندان محکوم شده، گفت درخواست تجدیدنظر در حکم پسرش رد شده است. 

به گزارش آسوشیتدپرس، وایت  به جرم توهین به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و انتشار اطلاعات خصوصی در اینترنت زندانی شده است. از جزئیات پرونده او اطلاعات دقیقی در دست نیست.  

جاناتان فرانکز، سخنگوی خانواده وایت اعلام کرد جوان وایت، مادر مایکل، گفته است از اینکه دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری آمریکا، در سخنرانی روز سه‌شنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به موضوع پسرش و دیگر آمریکایی‌های زندانی در ایران اشاره‌ نکرد، ناامید شده است. 

به گفته فرانکز، جوآن هیچ تماس مستقیمی با پسرش نداشته و صرفا به اطلاعات سفارت سوییس در تهران به‌عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران متکی است. 

نمایندگان سفارت سوییس در تهران در مواردی با مایکل ملاقات داشته‌اند.

فرانکز افزود جوآن از دولت ایران می‌خواهد امکان تماس تلفنی فرزندش با او را فراهم کند. او همچنین گفت کاخ سفید تاکنون با جوآن درباره وضعیت پسرش تماس نگرفته است.

سخنگوی خانواده وایت تاکید کرد: «به نظرم احساس او (مادر مایکل) این است که زمان آن فرا رسیده که پرونده مایکل همانند پرونده افرادی که با موفقیت به کشور بازگردانده شدند، مورد توجه قرار گیرد.»

از زمان آغاز ریاست‌جمهوری ترامپ در ژانویه ۲۰۱۶، چندین آمریکایی که در کشورهای مختلف گروگان گرفته یا زندانی شده‌اند، آزاد و به این کشور بازگردانده شده‌اند.

فرانکز گفت مایکل ۴۶ ساله اخیرا برای تومور در گردنش تحت عمل جراحی قرار گرفته و مادرش نگران وضعیت سلامتی اوست که به بیماری آسم نیز مبتلاست.

او گفت خانواده مایکل اقدام به جمع‌آوری کمک و ارسال آن به سفارت سوییس در تهران جهت تهیه غذا برای او در زندان کرده‌اند.

ماریک زید، وکیل خانواده مایکل، در ایمیلی به آسوشتیدپرس نوشت: «ما در حال بررسی همه راه‌ها هستیم و همچنان امید داریم رییس‌ جمهوری ترامپ شخصا علاقه‌مندی نشان دهد.»

به گفته جوآن وایت، پسرش برای دیدن دوست‌دختر خود در ایران، به این کشور سفر کرد. مایکل برای تاریخ ۲۷ ژوئیه بلیط برگشت به سان‌فرانسیسکو از طریق امارات متحده عربی رزرو کرده بود، اما قبل از بازگشت در ایران دستگیر شد و مادرش درخواست پیگیری وضعیت فرزند گمشده‌اش را در وزارت امور خارجه آمریکا ثبت کرد.

مایکل وایت تا یک دهه پیش، به‌عنوان آشپز در نیروی دریایی آمریکا خدمت می‌کرد.

به گفته فرانکز، مایکل با ویزای معتبر به ایران سفر کرده بود.

به جز مایکل وایت، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی و همچنین کارن وفاداری ایرانیان دارای تابعیت آمریکایی‌اند که در زندان به سر می‌برند. آفرین نیساری همسر ایرانی وفاداری هم زندانی است. یک شهروند دوتابعیتی چینی-آمریکایی نیز در ایران در حبس است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More