شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی برای وحید افکاری را رد کرد

سعید دهقان، وکیل خانواده افکاری، از رد شدن درخواست اعاده دادرسی برای وحید افکاری از سوی شعبه ۳۸ دیوان عالی کشور خبر داد.

دهقان روز دوشنبه اول شهریور در توییتی نوشت: «حتی اگر یک بار، ولو روزنامه‌وار پرونده را می‌‌خواندند، دلایل قانونی آنقدر بود که اعاده دادرسی درباره رای با ۲۴ تناقض و ۳ دروغ پذیرفته شود.»

این وکیل دادگستری صدور حکم ۲۵ سال حبس برای وحید افکاری را «فقط به استناد علم قاضی» و «بدون رعایت ماده ۲۱۱ قانون مجازات» دانسته است.

 

 

وحید افکاری، برادر نوید افکاری کشتی‌گیرو از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری مرداد ۹۷ است که به اتهام قتل حسن ترکمان یک نیروی امنیتی نزدیک به یک سال پیش اعدام شد.

درخواست اعاده دادرسی برای وحید افکاری که به اتهام معاونت در قتل عمد به ۲۵ سال حبس محکوم شده، ۲۴ خرداد گذشته ثبت شد.

در آستانه گذشت یک سال از اعدام نوید افکاری، حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» در توییتر به شکل مفصل برخی از تناقض‌های موجود در پرونده و همچنین ندادن فرصت دفاع به این ورزشکار را منتشر کرد.

 

 

یکی از تناقض‌های رای صادره علیه وحید افکاری این است که مسلم رحیمی، فردی که در بیش از ۲۵۰۰ متری محل قتل مغازه‌ دارد و به عنوان مطلع این قتل معرفی شده، وحید افکاری را شناسایی نکرده اما در رای دیوان عالی نوشته شد او وحید افکاری را شناسایی کرده است.

وحید افکاری سنگری متولد ۱۳۶۴، مجرد و گچکار، روز ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ به همراه نوید بازداشت شدند و حبیب، دیگر برادرشان نیز چندی بعد، در ۲۲ آذر ۱۳۹۷ بازداشت شد.

نوید و وحید افکاری، در شهریور ۱۳۹۹ در دو فایل صوتی از زندان عادل‌آباد با رد اتهامات خود تاکید کردند که اقرار آنها تحت شکنجه بوده است.

مادر برادران افکاری نیز در ویدیویی گفت شکنجه‌هایی به وحید وارد کردند تا علیه نوید اعتراف کند.

همچنین یک منبع آگاه به پایگاه خبری هرانا اعلام کرد که اظهارات شاهدان شکنجه نوید و وحید افکاری با هدف اخذ اقرارهای اجباری در محل آگاهی شیراز در پرونده ذکر شده، اما دادگاه به این اظهارات توجه نکرد.

وحید و حبیب افکاری از چند روز پیش از اعدام نوید افکاری تاکنون در انفرادی‌اند و و با وجود ابراز نگرانی چندباره خانواده، مقامات جمهوری اسلامی دلیلی برای در انفرادی نگاه داشتن این دو اعلام نکرده‌اند.

دو ماه پیش، سازمان عفو بین‌الملل جزییات و مستنداتی از شکنجه و رفتارهای بی‌رحمانه علیه وحید و حبیب افکاری را منتشر کرد.

بر اساس این مستندات، از زمان اعدام نوید افکاری بدین سو، این دو برادر به صورت جداگانه یا در کنار هم در سلول‌های انفرادی بدون پنجره محبوس بوده‌اند و از هر گونه تماس معنادار با سایر زندانیان و دسترسی به مراقبت‌های پزشکی مناسب، هوای تازه، تماس‌های تلفنی و ملاقات‌های حضوری با خانواده‌شان محروم شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More