شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هزاران کاربر توییتر به تهدید، شکنجه و هشت ماه نگهداری برادران افکاری در انفرادی اعتراض کردند

شماری از کاربران در یک کارزار توییتری، به تهدید، شکنجه و هشت ماه نگهداری وحید و حبیب افکاری در سلول انفرادی اعتراض کرده و خواهان آزادی برادران افکاری شدند.

وحید و حبیب افکاری از اعدام برادرشان نوید افکاری در زندان عادل‌آباد بیش از ۲۴۶ روز است در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند.

سعید افکاری، همزمان با این گارزار توییتری در شامگاه یک‌شنبه نوزدهم اردیبهشت ماه، درباره وضعیت دو برادر زندانی خود پس از اعدام برادر دیگرش نوید افکاری، نوشت: «برادرانم وحید و حبیب افکاری پس از ضرب و شتم به مدت ۲۱ روز، شبانه روز با دستبند و پابند در انفرادی‌های زیرزمین عادل‌آباد حبس بودند.»

او تاکید کرد که تا روز یک‌شنبه نوزدهم اردیبهشت ماه، ۲۴۶ روز است که وحید و حبیب افکاری در سلول انفرادی زیر زمین زندان عادل‌آباد نگهداری می‌شوند و در تمام این ۸ ماه از درمان و تماس محروم هستند.

نوید افکاری، از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های مرداد ۹۷، در بیست و دوم شهریور سال۹۹ و با وجود اعتراضات گسترده به صدور حکم اعدام ، تاکید وکلا بر ابهامات بسیار در این پرونده و درحالی که خود نوید و شهود پرونده اتهامات وارده به او را رد می‌کردند، از سوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعدام شد.

دو دو برادر نوید افکاری،  حبیب و وحید افکاری نیز از نیمه شهریور ماه همزمان با او به انفرادی منتقل شدند و پس از اعدام بردارشان تاکنون مقام‌های قضایی و زندان عادل‌آباد شیراز همچنین آنها در سلول انفرادی‌نگهداری می‌کنند.

بهیه نامجو و حسین افکاری، مادر و پدر نوید افکاری، در مهر ماه گذشته در نامه‌ای به قاضی ناظر بر زندان عادل‌آباد شیراز، با اعلام اینکه دو فرزند دیگرشان وحید و حبیب افکاری از یک هفته قبل از اعدام نوید افکاری به سلول انفرادی منتقل شده‌ و تحت شکنجه قرار گرفته‌اند، بر بازگرداندن فوری آنها به بند عمومی تاکید کردند و  از مقام‌های قضایی خواستند درباره شکنجه‌ آنها، پاسخ‌گو باشند.

آنها سپس در آبان ماه ۹۹ نیز در نامه‌ای به محمدمهدی حاج‌محمدی، رییس سازمان‌ زندان‌های قوه قضاییه، با اشاره به تاخیر و امتناع در ثبت و پیگیری شکایت‌های قبلی خود، خواستار معرفی عاملان ضرب‌وشتم، شکنجه فرزندانشان شده‌اند.

آنها در این نامه به محمدمهدی حاج‌محمدی، اشاره کرده‌اند که از شهریورماه که فرزندانشان نوید،‌ حبیب و وحید افکاری به انفرادی منتقل شده و همچنین مورد ضرب‌وشتم قرار گرفتند، شکایت آنها درباره این موضوع با تاخیر و تعلل‌های چندباره مواجه شده است.

مادر و پدر برادران افکاری در نامه خود با اعتراض به «قانون‌شکنی» مراجع قضایی تاکید کرد: «می‌خواهیم سریعا انفرادی را پایان دهید و فرزندانمان را به بند عمومی منتقل کنید و پس از آن شکایتشان را ثبت کنید.»

در پایان این نامه آنها همچنین خواستار معرفی فرد یا افرادی شدهند که دستور انفرادی و ضرب‌وشتم فرزندانشان در زندان را داده‌اند.

مقام‌های قوه قضاییه جمهوری اسلامی تاکنون توضیحی درباره نگهداری هشت ماهه برادران افکاری، وحید و حبیب افکاری، در سلول انفرادی ارائه نکرده‌اند.

در نامه آبان ماه پدر و مادر برادران افکاری آمده بود که روح‌الله رضایی‌دانا،‌ رییس زندان مرکزی شیراز،‌ درباره ادامه نگهداری برادران افکاری در انفرادی گفته است: «مسئولیتی ندارد و سیستم قضایی تصمیم بر این گرفته که آنها در انفرادی باشند.»

نوید افکاری، جوان گچ‌کار و کشتی‌گیر چند هفته قبل از اجرای حکم اعدام در ۲۲ شهریور۹۹، با ارسال فایل‌های صورتی و نامه از زندان عادل آباد شیراز بر بی‌گناهی خود تاکید کرد. او با بیان اینکه «من از ابتدای دستگیری‌ام بی‌گناهی‌ام را فریاد زدم»، به تشریح انواع شکنجه‌ها و تهدیدها اعمال‌شده از سوی دستگاه‌های امنیتی برای وادار کردنش به اعترافات اجباری پرداخت.

وحید افکاری نیز که به ۲۵ سال زندان محکوم شده پیش از اعدام برادرش، در فایل صوتی با تشریح شکنجه‌ها و بازداشت پدر و دامادش، و تهدیدات علیه خانواده‌شان، گفت: «به شرافتم به انسانیتم من بی‌گناهم. پرونده من موجود است و هیچ مدرکی علیه من وجود نداشته، ندارد و نخواهد داشت چرا که من بی‌گناهم.»

با این حال قوه قضاییه نوید افکاری و وحید و حبیب افکاری را در نیمه شهریور ماه با بیان اینکه قرار است به تهران منتقل شوند در زندان عادل‌آباد به سلول‌های انفرادی انتقال داده و نوید افکاری را در بامداد ۲۲ شهریور ماه اعدام کردند.

حبیب و وحید افکاری از آن هنگام تاکنون در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند و خانواده افکاری نیز به شدت تحت فشار دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی قرار دارند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More