شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سند ارسالی گروه عدالت علی؛ نگرانی زندان اوین از افشای فایل‌های صوتی مشابه صدای نوید افکاری

سندی که از سوی گروه «عدالت علی» به ایران‌اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد حفاظت اطلاعات زندان اوین سال گذشته و چند هفته پس از اعدام نوید افکاری، در نامه‌ای محرمانه خواستار اعمال «مراقبت ویژه» بر کلیه ارتباطات متهمان امنیتی شده بود تا از انتشار فایل‌های صوتی مشابه نوید افکاری که از شکنجه‌هایش گفته بود جلوگیری شود.

افشای این نامه به دست این گروه هکری که اخیرا تصاویر زندان اوین را هم منتشر کرد هم‌زمان با سالگرد اعدام نوید افکاری صورت می‌گیرد.

در این نامه که در مهرماه سال ۱۳۹۹ تنظیم و ارسال شده، سرپرست حفاظت و اطلاعات به مسئولان زندان گفته «حداقل یک ماه» پیش از اجرای حکم اعدام محکومان امنیتی و مخالفان جمهوری اسلامی، یا کسانی که پرونده آن‌ها «زمینه امنیتی» دارد، موضوع را برای «پیش‌بینی ملاحظات حفاظتی» اعلام کنند.

انتشار این نامه نشان‌دهنده تلاش حکومت برای مقابله با فشار انتقادها در رسانه‌های اجتماعی و جلوگیری از عواقب حقوق بشری و سیاسی اعدام مخالفان است.

کارکنان قضایی؛ مزدور و جلاد

در بخشی دیگر از این نامه، سرپرست حفاظت و اطلاعات زندان به این موضوع اشاره کرده که کارکنان قوه قضاییه در فضای مجازی «مزدور رژیم»، «جلاد» و ‌«مجریان احکام اعدام» خوانده می‌شوند که کاربران به دنبال شناسایی آن‌ها هستند. 

بر همین اساس، این مقام قضایی هشدار داده که کارکنان عکس خود و اعضای خانواده‌شان را در پروفایل و صفحات شبکه‌های اجتماعی قرار ندهند.

پیش از این، کاربران رسانه‌های اجتماعی بر اساس تصاویر منتشرشده در رسانه‌های حکومت، توانسته بودند چهره و نام برخی بازجویان امنیتی را شناسایی و سابقه شکنجه و ضرب و شتم از سوی آن‌ها را افشا کنند.

 

فشار به خانواده کشته‌شدگان

اکنون با تشدید کارزارهای رسانه‌های اجتماعی علیه پرونده‌های اعدام و کشتار مخالفان حکومت در اعتراضات سراسری و افزایش همراهی شهروندان با خانواده کشته‌شدگان، مقام‌های حکومت ایران از برگزاری مراسم سالگرد تولد یا قتل کشته‌شدگان جلوگیری می‌کنند.

در همین راستا سعید افکاری، برادر نوید افکاری، از سوی ماموران امنیتی با ضرب و جرح بازداشت شد. او پیش‌تر از تهدید امنیتی خانواده‌اش برای برگزار نکردن مراسم خبر داده بود.

تناقضات جدید پرونده نوید افکاری

هم‌زمان با افشای این سند، حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» هم اسنادی را منتشر کرده که نشان می‌دهد فیلم‌هایی که خبرگزاری فارس،‌ نزدیک به سپاه پاسداران،‌ طی روزهای اخیر از نوید افکاری و یک فرد با عنوان «مطلع پرونده» منتشر کرده دچار تناقض بوده‌اند.

خبرگزاری فارس پس از علنی شدن این تناقضات فیلم‌ها را از خروجی خود حذف کرد.

در بخشی از فیلمی که خبرگزاری فارس از سعید ارجمند دشتکی منتشر کرد، او گفته بود که به عنوان دوست نوید و وحید افکاری پس از کشته شدن حسن ترکمان،‌کارمند حراست اداره آبفای شیراز، این دو برادر را ملاقات کرده و آن‌ها گفتند که او را مضروب کرده بودند.

تناقض در شیوه حمله

یکی از تناقضات در این فیلم خبرگزاری فارس آن است که مطلع پرونده به نقل از نوید افکاری می‌گوید ضربه چاقو را از پشت به «کمر یا کتف» مقتول زده،‌این در حالی است که بر اساس سند پزشکی قانونی ضربه‌ای به «زیر و پشت گوش چپ» وارد شد که «عامل اصلی فوت» بوده است.

علاوه بر این ضربه دیگر روی بازوی چپ بوده است. تصویر این نامه پزشکی قانونی را هم حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» منتشر کرده است.

این حساب کاربری به انتشار اطلاعات کشته‌شدگان اعتراضات سراسری سال‌های اخیر علیه جمهوری اسلامی می‌پردازد.

فشار و تهدید مطلع پرونده

از سوی دیگر، بر اساس سندی رسمی که در یک دفترخانه رسمی در شیراز ثبت شده، سعید ارجمند دشتکی،‌پس از آزادی از زندان و حدود دو ماه پیش از اعدام نوید افکاری، به صورت رسمی اقرار کرد که مطالبی که علیه او گفت با «اکراه» و تحت «فشار و ترس» بوده و صحت ندارد.

دو نامه منتشر شده از مقام‌های دستگاه قضایی هم نشان می‌دهد که بازداشت این فرد در سال ۹۷ در «انفرادی» و تحت شرایط «ممنوع‌الملاقات و تلفن» بوده است.

تناقض موتور پرونده

یکی دیگر از تناقضات این پرونده که اکنون بر اساس اسناد «۱۵۰۰ تصویر» قابل مشاهده است، مربوط به خودروی حامل مقتول است.

سعید ارجمند دشتکی، فردی که «مطلع» خوانده می‌شود، اظهاراتی به نوید افکاری منتسب کرده که بر اساس آن او و وحید افکاری فرد مقتول را روی یک موتورسیکلت با همکار دیگرش در آبفای شیراز تعقیب کرده‌ بودند.

این فرد و همکار مقتول محمدهادی غزنویان نام دارد. 

تیرماه امسال حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» از بخشی از اظهارات متناقض او پرده برداشته بود که در آن او ابتدا گفته بود با «خودروی شخصی» ترکمان را به خانه‌اش رساند، اما بعدا این اظهارات را به «موتورسیکلت» تغییر داد.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More