شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روحانی: در صورت لغو تحریم ها، آماده مذاکره‌ایم

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، از آمادگی این کشور برای مذاکره با آمریکا در صورت لغو تحریم‌ها خبر داد.

روحانی، روز یکشنبه ۲۳ تیر، در جلسه شورای اداری استان خراسان شمالی، گفت: «ما همیشه برای مذاکره آماده‌ایم، همین ساعت و همین لحظه شما از زورگویی و تحریم دست بردارید و پای منطق و عقل برگردید ما آماده‌ایم.»

او با اشاره به کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام، ادامه داد: «اگر آنها با کاهش عمل کنند ما هم تعهدات خود را کاهش می‌دهیم، اگر برجام را نقض کنند ما هم نقض می‌کنیم. اگر هم تعهدات خود را به صورت کامل اجرا کنند ما نیز کامل اجرا خواهیم کرد.»

روحانی در ادامه از «مذاکرات زیادی» که «این روزها» در جریان است، سخن گفت، اما جزئیات بیشتری از این مذاکرات ارائه نکرد.

این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی و فرماندهان نظامی در این کشور بارها هرگونه امکان مذاکره با آمریکا را رد کرده‌اند. 

روحانی پیش‌تر در روز یکشنبه در شهر شیروان در استان خراسان شمالی گفته بود: «۱۴ ماه است که سخت‌ترین تحریم را بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی و نظامی دنیا علیه ملت ایران تحمیل کرده است. تحریمی که اگر علیه هر ملت دیگری می‌شد، آن ملت را از پا در می‌آورد.»

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، پس از خروج از توافق هسته‌ای برجام در اردیبهشت سال گذشته، تحریم‌های لغوشده علیه ایران در چارچوب این توافق را به تدریج برقرار کرد. در حال حاضر ایران مشمول تحریم‌های بانکی و نفتی از سوی آمریکاست و به سبب ماهیت فراسرزمینی این تحریم‌ها، دولت‌های دیگر نیز در صورت مبادله با ایران متهم به نقض تحریم می‌شوند.

روحانی گفت مردم ایران طی یک سال اخیر «با قدرت در برابر آنها (تحریم‌ها) ایستادگی» کرده‌اند و اقدامات «سیاسی، حقوقی و اجتماعی» آمریکا را علیه ایران به «شکست» کشانده‌اند.

او افزود: «اگر کسی ادعا کند ملت ایران در سایه فشارهای وارده دچار تزلزل شده است، حرفی ناروا، ناصحیح و دروغ گفته است.»

با این حال، او اذعان کرد «در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنیم».

روحانی همچنین گفت شکایت ایران از آمریکا در دادگاه بین‌المللی لاهه در سال گذشته به سبب اعمال تحریم علیه کشور به محکومیت آمریکا انجامید. 

او همچنین تاکید کرد تلاش اخیر آمریکا برای همراه کردن دیگر کشورها در موضوع هسته‌ای ایران راه به جایی نبرد. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه گذشته به درخواست آمریکا جلسه‌ای برای بررسی پرونده هسته‌ای ایران در پی تصمیم جمهوری اسلامی به بالا بردن درجه غنی‌سازی برگزار کرد که در طول آن، روسیه حمایت خود را از جمهوری اسلامی ابراز کرد.

رییس جمهوری ایران هرگونه ناکارآمدی دولت را در حل مشکلات ناشی از تحریم‌ها رد کرد و گفت: «هر کشوری که در مضیقه قرار می‌گیرد به دلیل کاهش درآمد، بدهی‌اش افزایش می‌یابد اما ما در مدت ۱۴ ماهی که در فشار شدید تحریم قرار گرفته‌ایم، بدهی خارجی دولت‌مان کاهش یافته است؛ در سال ۱۳۹۶ بدهی خارجی ما ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون بوده است اما امروز این بدهی به ۹/۵ میلیارد رسیده است.»

این اظهارات در حالی است که منابع مختلف از کاهش شدید صادرات نفت ایران طی چند ماه اخیر خبر داده‌اند. نفت اصلی‌ترین منبع بودجه ایران است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More