شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران: دستور تسریع پرداخت بدهی ۵۰۰ میلیون یورویی به روسیه صادر شده است

یک هفته بعد از خاموشی و خروج اضطراری نیروگاه اتمی بوشهر، علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، دلیل خاموشی این نیروگاه را «نقص فنی» خواند اما همزمان گفت برای تامین سوخت جدید نیروگاه بوشهر، درحال تسریع پرداخت بدهی ۵۰۰ میلیون یورویی به روسیه هستیم و طی دو تا سه ماه آینده سوخت جدید را بارگذاری خواهیم کرد.

صالحی البته دلیل خاموشی و خروج تنها نیروگاه اتمی ایران از شبکه برق کشور را ناشی از «مسائل فنی» عنوان کرد و گفت که خارج شدن نیروگاه هسته‌ای بوشهر از مدار به دلیل مسائل فنی بود و «این موضوعی است که برای نیروگاه‌ها به صورت طبیعی ایجاد می‌شود و این موضوع تقریبا حل شده و ظرف دو‌سه روز آینده وارد مدار خواهد شد.

صالحی با بیان اینکه «سوخت فعلی نیروگاه بوشهر تا ۲ – ۳ ماه آینده به پایان می‌رسد» افزود که «در حال تامین سوخت جدید نیروگاه بوشهر هستیم و منابع مالی آن نیز در حال تامین است و وزارت نیرو نیز بدهی که به سازمان داشت را پرداخت کرد و امروز نیز بانک مرکزی دستور دادند تا حواله پرداخت سوخت جدید نیروگاه، به روسیه با سرعت بیشتری انجام شود.»

رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که پس از تامین سوخت جدید در دو تا سه ماه آینده، «ما سوخت جدید را بارگذاری خواهیم کرد و با بازگشت نیروگاه هسته‌ای به مدار تولید، ظرفیت هزار مگاواتی نیروگاه بوشهر به چرخه تولید برق کشور مجددا باز می گردد.»

صالحی روز شنبه نیز با بیان اینکه ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای گران است، گفته بود که «علت اینکه نتوانسته‌ایم تا امروز به سطح ۸ هزار و ۴۰۰ مگاوات برق هسته‌ای مصوب شورای عالی انرژی برسیم عمدتا مسائل مالی و کمبود بودجه بوده است.»

رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: «از سال ۹۲ مجددا وارد گفت‌وگو با روس‌ها شدیم که سفارش ساخت نیروگاه جدید را بدهیم، آنها ابتدا درخواست تاسیس پنج نیروگاه را داشتند که خارج از توان مالی کشورمان بوده ولی در نهایت برای ساخت دو نیروگاه به توافق رسیدیم.»

صالحی همچنین به بدهکاری ۵۰۰ میلیون یورویی ایران به روسیه اشاره کرد و گفت: «پس از روی کار آمدن  دونالد ترامپ و مشکل مربوط به تحریم‌ها و انتقال ارز پروژه ساخت دو نیروگاه اتمی جدید ایران با مشکل مواجه شد و در حال حاضر ۵۰۰ میلیون یورو به روس‌ها بدهکاریم.»

خبر خاموشی و خروج اضطراری نیروگاه اتمی بوشهر ابتدا روز روز یک‌شنبه سی‌ام خرداد، از سوی  غلامعلی رخشانی‌مهر، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر، اعلام شد و او گفت که که تنها نیروگاه هسته‌ای ایران که توسط روسیه ساخته شده، به‌طور موقت و اضطراری تعطیل شده است.

رخشانی‌مهر افزود: «از روز شنبه بیست و نهم خرداد، با خروج اضطراری نیروگاه اتمی، با کاهش یک هزار مگاواتی تولید مواجه‌ شده‌ایم.» معاون شرکت توانیر همچنین در سخنان خود مدت خرج نیروگاه اتمی بوشهر را احتمالا «سه چهار روز» اعلام کرد.

سازمان انرژی اتمی ایران در ساعات پایانی یک‌شنبه شب با انتشار اطلاعیه‌ای خاموشی و خروج اضطراری نیروگاه اتمی بوشهر از شبکه سراسری برق را تایید کرد و دلیل آن را «نقص فنی» اعلام کرد.

در اطلاعیه سازمان انرژی اتمی ایران که از سوی روابط عمومی این سازمان منتشر شد، آمده است: «به دنبال بروز نقص فنی در نیروگاه بوشهر و پس از اطلاع قبلی یک روزه به وزارت نیرو، این نیروگاه به‌طور موقت خاموش و از شبکه سراسری برق خارج شده است.»

مقام‌های سازمان انرژی اتمی ایران، توضیح دقیقی از ماهیت «نقص فنی» ایجاد شده در نیروگاه اتمی بوشهر ارائه نکرده‌اند وو سخنان اخیر علی‌اکبر صالحی درباره بدهکاری ۵۰۰ این سازمان به روسیه نیز به شائبه‌های تازه‌ای درباره خاموشی و خروج اضطراری این نیروگاه اتمی بوشهر دامن زده‌ است.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More