شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سخنان ضد و نقیض مقام‌های «ستاد اجرایی فرمان امام» درباره خراب شدن بیش از یک میلیون دوز واکسن

درحالی که رییس «ستاد اجرایی فرمان امام» در اوایل خرداد ماه از آغاز ارائه دست‌کم چهار تا پنج میلیون دوز به وزارت بهداشت برای آغاز واکسیناسیون از اواخر خرداد خبر داده بود، مقام‌های این ستاد اکنون می‌گویند که یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن برکت حین پر کردن ویال‌ها از دست رفته است.

حجت نیکی ملکی، مدیر روابط عمومی «ستاد اجرایی فرمان امام»، درباره دلیل عدم تحقق وعده‌های مکرر این ستاد مبنی بر تولید و تحویل میلیون‌ها دوز واکسن برکت، در صفحه توییتر خود خبر از دست رفتن یک میلیون و دویست هزار دوز واکسن برکت را اعلام کرد.

او در صفحه توییتر خود نوشت: «گفتم نزدیک به چهار میلیون دوز تولید شده، اینکه بعد از تولید در مرحله پر کردن ویال‌ها مشکلی پیش بیایید و یک بچ کامل به تعداد بیش از یک میلیون و دویست هزار از چرخه خارج شود اتفاقی است که با توجه به جدید بودن خط تولید ممکن است رخ بدهد.»

این درحالی است که مینو محرز، محقق اصلی پروژه و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت، روز چهارشنبه در مورد «خارج شدن یک میلیون و ۲۰۰ دوز واکسن برکت از چرخه»، گفت در جریان این موضوع نیستم و تاکنون فقط «۴۰۰  هزار دوز به وزارت بهداشت تحویل داده شده و به‌زودی هم ۵۵۰ هزار دوز دیگر تحویل داده می‌شود.»

محرز همچنین گفت که چنین اتفاقی در مورد واکسن جانسون اند جانسون هم افتاده بود و گاهی ممکن است یک آلودگی ایجاد شود که مجبور شوند واکسن‌ها را از چرخه خارج کنند و اگر هم این اتفاق در مورد واکسن برکت افتاده باشد، برای خیلی وقت پیش‌ها بود.

از سوی دیگر روزنامه تهران تایمز از قول محمد مرندی، فرزند علیرضا مرندی رییس تیم پزشکی و مشاور علی خامنه‌ای، از «یک خرابکاری در روند تولید واکسن کرونای بنیاد برکت توسط آمریکا» خبر داد.

با این حال این خبر بلافاصله از سوی محمد مرندی تکذیب شد. مرندی گفت که «صحبتی در مورد خرابکاری در خط تولید واکسن» نکرده‌ام و فقط در مصاحبه با شبکه المیادین گفتم که  «تحریم‌های آمریکا مانع ورود به هنگام برخی نیازهای اساسی کارخانه واکسن‌سازی شده» است.

همزمان  پیام طبرسی، عضو تیم کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت، گفت که «بهتر است بگویم نمی‌دانم، از یک سو سازندگان می‌گویند واکسن‌ها به وزارت بهداشت تحویل داده شده است، اما وزارت بهداشت می‌گوید که دریافتی با این مشخصات خصوص نداشته است و ما هنوز خودمان گیج هستیم که چه اتفاقی افتاده است.»

از سوی دیگر علیرضا ناجی، رییس مرکز ویروس شناسی کشور، در تشریح جزییات ماجرای از دست رفتن یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن برکت، گفت: «ممکن است در هنگام تقسیم مواد اولیه این واکسن‌ها در خط تولید صنعتی اشتباهی رخ داده باشد یا احتمال دارد پای اتفاقات دیگری به جز اشتباه در هنگام پر کردن ویال در تولید واکسن برکت رخ داده باشد.»

ناجی افزود: «در هر حال تولیدکنندگان واکسن برکت که قرار بود بعد از صدور مجوز مصرف اضطراری این واکسن، دو میلیون دوز از آن را به وزارت بهداشت تحویل دهند، اکنون باید پاسخگو باشند که این دو میلیون دوز کجاست؟»

رییس مرکز ویروس شناسی کشور با بیان اینکه بسیاری از کشورها حتی تولیدکنندگان واکسن کرونا برای انجام واکسیناسیون خود صرفا به واکسن‌های داخلی اتکا نکرده‌اند، اما در ایران برخی افراد می‌خواهند با شتاب‌زدگی و ساده‌انگاری در تولید واکسن‌های ایرانی، هرچه زودتر واکسن‌های خارجی را از چرخه عمومی واکسیناسیون کنار بگذارند.

ناجی همچنین «وعده‌های متناقض درباره زمان‌های تولید و توزیع واکسن برکت» را به عنوان نمونه‌ای از ساده انگاری و شتاب زدگی در تولید واکسن‌های داخلی توصیف کرد و گفت: «مگر مسئولان وزارت بهداشت و تولیدکنندگان واکسن برکت درباره زمان توزیع انبوه این واکسن زمان‌های مختلفی مثل اوایل بهار، اواخر بهار، اوایل تابستان مطرح نکرده‌اند، پس چرا حالا می‌گویند که این واکسن قرار است در شهریورماه به تولید انبوه برسد.»

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More