شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سخنگوی دولت: اگر هم کسی گروگانگیر باشد، دولت کره جنوبی است

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران درباره توقیف نفتکش کره‌ جنوبی توسط سپاه پاسداران در خلیج فارس گفت: «اگر کسی گروگانگیر باشد آن دولت کره جنوبی است که به بهانه واهی بیش از هفت میلیارد را گروگان گرفته است.»

ربیعی روز سه‌شنبه ۱۶ دی ماه در نشست خبری خود در این باره اضافه کرد: «ما گروگانگیر نبودیم، آنچه مقامات قضایی و نظامی اعلام کردند بنا به حکم قضایی بوده آلودگی نفتی در خلیج فارس داشته است و در دنیا مرسوم است.»

نیروی دریایی سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای با تایید توقیف یک نفتکش کره جنوبی در آب‌های خلیج فارس، دلیل توقیف این نفتکش را «نقض پیاپی پروتکل‌های زیست‌محیطی دریایی» اعلام کرده است.

اما شرکت دی‌ام شیپینگ، اپراتور شناور توقیف‌شده، با تاکید بر این که این تانکر در آب‌های آزاد حرکت می‌کرده، اتهام نقش قوانین محیط زیستی دریایی را که از سوی ایران مطرح شده رد کرد.

وزارت خارجه کره جنوبی خواستار آزادی رفع فوری توقیف این نفتکش شده‌ و اعلام کرده که سفر برنامه‌ریزی شده یک دیپلمات بلندپایه کره جنوبی به تهران بازبینی می‌شود.

پیشتر قرار بود قائم مقام وزارت خارجه کره جنوبی طی روزهای آینده به ایران سفر و درباره «بدهی کره جنوبی به ایران» با مقام‌های جمهوری اسلامی مذاکره کند.

 

غنی‌سازی ۲۰ درصدی حق ماست

سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران همچنین در بخش دیگری از نشست خبری خود غنی‌سازی ۲۰ درصدی از سوی این کشور را «مطابق با بند ۳۶ برجام» دانست.

او گفت: «ایران حق خود می‌داند، اقدامات مقتضی را تا وقتی همه طرفین به تعهدات خود بازگردند، فکری به حال تعهدات بر زمین مانده خودشان کنند، نسبت به تصمیمات برگشت پذیر ما قضاوت و موضع گیری می‌کنند.»

پیشتر ربیعی به خبرگزاری مهر گفته بود این کشور فرایند تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در سایت هسته‌ای فردو را آغاز کرده است.

کشورهای امضا کننده برجام به ایران در این زمینه هشدار داده‌اند و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز تاکید کرد که این اقدام، عملی آشکار برای باج‌گیری هسته‌ای است.

 

 خرید واکسن مرز ندارد 

همچنین ربیعی درباره خرید واکسن کرونا گفت: «در زمینه خرید واکسن خارجی چند نکته وجود دارد، خرید واکسن مرز، رنگ پرچم یا کدام کشور برای ما ملاک نیست، واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت ما باشد، قطعا واکسن‌هایی که در آزمایشگاه‌های مختلف تایید شده باشد اقدام می‌کنیم.»

پیشتر برخی مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند که به دلیل شرایط نگهداری، ایران واکسن فایزر را نمی‌خرد.

سخنگوی دولت همچنین شیوع شدید کرونا در ایران را به علت «فریبکاری و پنهان‌کاری دنیا» دانست و دیگران را به «اشاعه بی‌اعتمادی به واکسن داخلی» متهم کرد.

هنوز نتایجی از آزمایش‌های کرونا در ایران منتشر نشده و پیشتر رضا ملک‌زاده، معاون پیشین تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اخبار در زمینه واکسن ساخت ایران را «معرکه‌گیری» دولت توصیف کرده بود.

ربیعی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش درباره تنش‌های اخیر در منطقه گفت: «مستقیم یا غیر مستقیم آغازگر هیچ جنگی نخواهیم بود.»

او ادامه داد: «من بسیار بعید می‌دانم دولت آمریکا نسبت به توان بازدارندگی ایران دچار اشتباه بشود، امروز هم فکر می‌کنم اشتباه در محاسبه نخواهد شد.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More