شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سخنگوی دولت: هدف برخی از هشتگ اعدام نکنید، تسریع در اجرای حکم است

 

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران در واکنش به هشتگ اعدام نکنید که از سه‌شنبه هفته گذشته با هدف لغو اعدام سه‌نفر از معترضان آبان ماه در توییتر ترند شده، در یادداشتی نوشت: «برخی از آن توییت‌هایی که هشتگ [اعدام نکنید] را در پای خود داشت، لزوما به معنای «اعدام نکنید» نبود، دقیقا برعکس؛ هدفی جز تسریع و القای شتابزدگی در صدور و اجرای حکم تعقیب نمی‌کرد.»

ربیعی در یادداشتی که روز شنبه ۲۸ تیرماه در روزنامه ایران منتشر شده با اشاره به حمایت رییس‌جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل از این کارزار توییتری نوشت که آنها «حتی اگر وانمود کنند مخالف اعدام‌‌اند، از صمیم قلب از اعدام» معترضان آبان خوشحال می‌شوند.

او در یادداشت خود بخش دیگری از فعالان در کارزار اعدام نکنیم را به کسب حمایت مالی از خارج متهم کرد و گفت: «وقتی توییتی با عنوان «ایران را سراسر آبان می کنیم» در فضای مجازی منتشر می‌شود  به راحتی می‌توان دریافت که چنین گزاره در خفا، در اعماق کانون‌های بدخواه ایران  و«توئیت به مزد» طراحی شده است.»

ربیعی البته در این یادداشت تایید کرده که بخشی از حامیان کارزار توییتری اعدام نکنید، «هنرمندان و فعالان اجتماعی خوشنام» بوده‌اند و «هزاران توئیت دیگر» دارای «خاستگاهی طبیعی» درون جامعه ایران‌ هستند. 

او در نهایت از قوه‌قضاییه خواست که «رافت و عدالت توأمان با حفظ منافع عامه و ثبات» را در رسیدگی به پرونده معترضان آبان به کار بگیرد. 

در همین حال روزنامه کیهان چاپ تهران در واکنش به حمایت برخی چهره‌های مشهور هنری از هشتگ #اعدام_نکنید، این افراد را به «‌کم‌سوادی» متهم کرد و از صدا و سیما و وزارت ارشاد خواست فهرست آنها را مدنظر قرار دهد تا «‌کمتر از قبل از بیت‌المال و امکانات عمومی کشور» استفاده کنند.

منشن‌های هشتگ اعدام‌ توییتری اعدام نکنید از مرز ۱۰ میلیون‌نفر گذشته است و بزرگ‌ترین اعتراض مجازی علیه جمهوری اسلامی به شمار می‌رود. 

طوفان توییتری اعدام نکنید پس از آن به راه افتاد که غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که دیوان عالی کشور حکم اعدام امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی، سه نفر از معترضان اعتراضات آبان ۹۸ را تایید کرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More