شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سخنگوی کشتیرانی ایران: به کشتی شهرکرد شی انفجاری اصابت کرده است

 

سخنگوی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که کشتی شهرکرد در روز ۲۰ اسفند بر اثر اصابت یک «شی انفجاری» دچار حادثه شده و آن را اقدامی «تروریستی» خواند.

علی غیاثیان در مصاحبه با وب‌سایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، گفت که این حادثه در آب‌های بین‌المللی در دریای مدیترانه رخ داده و بخشی از بدنه کشتی دچار آسیب شده است.

به گفته غیاثیان، در این کشتی آتش‌سوزی «مختصری» در محل انفجار رخ داده و مهار شده است.

او در عین حال گفت که این کشتی پس از بررسی میزان آسیب‌دیدگی و ترمیم خسارت‌های وارد شده به مسیر خود ادامه خواهد داد.

غیاثیان اعلام کرد که هیچ یک از خدمه کشتی آسیب ندیده‌اند.

روز گذشته خبرهایی از وقوع حادثه برای این کشتی منتشر شده بود.

به گزارش رویترز، مقام‌های اسرائیلی از اظهارنظر درباره دخالت این کشور در حادثه پیش‌آمده برای کشتی ایرانی شهرکرد در دریای مدیترانه اجتناب کردند.

دو منبع امنیت دریایی به رویترز گفتند که بر اساس نشانه‌های اولیه، کشتی ایرانی شهرکرد عمدا با یک منبع ناشناخته هدف قرار گرفته است. رویترز به نقل از منبع دیگری نوشت سه کشتی ایرانی دیگر طی هفته‌های اخیر هنگام عبور از دریای سرخ به دلایل ناشناخته آسیب دیده‌اند.

در همین حال وال‌استریت ژورنال گزارش داد که اسرائیل از زمستان ۹۸ تاکنون دست‌کم ۱۲ کشتی عازم سوریه را که بیشترشان حامل نفت ایران بودند، هدف قرار داده است.

مقام‌های ایرانی پیش از این چند مورد از این حمله‌ها را گزارش کرده و آنها را به اسرائیل نسبت می‌دادند. طبق این گزارش، شش مورد از این حمله‌ها در سال ۲۰۲۰ صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش در اثر این حملات که برخی از آنها با مین‌های دریایی صورت گرفته، هیچ کشتی ایرانی غرق نشده، اما دست کم دو کشتی ناچار شده‌اند به بنادر ایران بازگردند.

در مقابل هفته گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ایران را مقصر انفجار در یک کشتی متعلق به این کشور دانست اما مقام‌های ایرانی این موضوع را رد کردند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More