شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سپاه پاسداران کشته شدن نیروهایش در حمله اسرائیل به سوریه را تکذیب کرد

 

احد کریمخانی، معاون سیاسی نیروی قدس سپاه پاسداران، کشته شدن نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی در حمله اسرائیل به سوریه را تکذیب کرد. 

کریمخانی روز پنجشنبه ۲۵ دی ماه در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت حمله هوایی روز چهارشنبه اسرائیل به سوریه «هیچ تلفات انسانی» نداشته است. 

او همچنین تهدید کرد که حمله احتمالی اسرائیل به مواضع ایران و گروه‌های مورد حمایتش در سوریه «با واکنش سخت و شدید» مواجه خواهد شد. 

همزمان در روز پنجشنبه یک فرمانده گروه شبه‌نظامی «فاطمیون»، نیروهای افغان وابسته به سپاه قدس، گزارش‌ها درباره کشته شدن نیروهای این گروه در سوریه را تکذیب کرده بود. 

این فرمانده که نامش ذکر نشده در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم در عین حال گفت که بر اثر حمله هوایی روز چهارشنبه اسرائیل تعدادی از افسران ارتش سوریه کشته شده‌اند.

این در حالی است که دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده است در این حمله دستکم ۵۷ نفر شامل ۱۶ شبه‌نظامی عراقی و ۱۱ عضو گروه فاطمیون کشته شدند. 

دیده‌بان حقوق بشر سوریه این حملات را «مرگبارترین حملات از ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی» عنوان کرد.  

این حملات در پی تشدید تنش‌های اخیر میان اسرائیل و ایران صورت می‌گیرد. به تازگی، وزیر اطلاعات اسرائیل از جو بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا، خواسته بود سیاست کنونی واشینگتن در مقابله با حضور نظامی ایران در کشورهای منطقه را ادامه دهد. 

با این حال معاون سیاسی نیروی قدس سپاه پاسداران گفت اسرائیل «جرات» حمله به مراکز و مواضع ایران و «گروه‌های مقاومت» در سوریه را ندارد. 

او در عین حال گفت که حملات اسرائیل به سوریه که «با عناوین مختلف» انجام می‌شود، حملاتی «کورکورانه و بدون اهداف استراتژیک» است. 

پیش از این گزارش‌های مختلفی درباره حملات اسرائیل به مواضع نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه منتشر شده است. 

اسرائیل به ندرت حملات خود به مواضع ایران در سوریه را تایید می‌کند. این کشور اما بارها اعلام کرده مقابل حضور نظامی ایران در سوریه خواهد ایستاد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More