شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

طرح جدید سپاه پاسداران: اهدای زمین مسکونی به خانواده شبه‌نظامیان کشته شده لشکر فاطمیون

حمید قریشی، رییس سازمان بسیج ادارات و وزارتخانه‌های سپاه تهران بزرگ اعلام کرد که به خانواده شبه‌نظامیان لشکر فاطمیون، متشکل از نیروهای عمدتا پناهجوی افغان،  که در جنگ سوریه کشته شده‌اند، زمین اهدا می‌شود.

قریشی تاکید کرد که «طرح اهدای زمین» به خانواده شبه‌نظامیان کشته شده لشکر فاطمیون، حاصل همکاری سپاه پاسداران با «دستگاه‌های مسئول» و طرحی سراسری است که در تمام شهرهای ایران این کار انجام خواهد شد اما «به‌عنوان شروع کار و در مرحله اول، خانواده‌هایی که در استان تهران ساکن هستند، شامل این طرح می‌شوند.»

به گفته رییس سازمان بسیج ادارات و وزارتخانه‌های سپاه تهران بزرگ، «قطعه زمین‌های اهدایی» به خانواده شبه‌نظامیان کشته شده لشکر فاطمیون که ساکن استان تهران هستند، در شهرستان ملارد قرار دارد.

قریشی گفت که به هر چهار خانواده شبه‌نظامیان کشته شده لشکر فاطمیون در ملارد یک قطعه زمین ۲۰۰ متری تعلق می‌گیرد تا با مشارکت یکدیگر و تسهیلات بانکی که در اختیارشان قرار می‌گیرد «یک دستگاه ساختمان» به عنوان «سرپناه» برای خود احداث کنند.

لشکر فاطمیون، یکی از گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران است، لشکری متشکل از نیروهای افغان که در سوریه تحت فرماندهی نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، در حمایت از بشار اسد می‌جنگند.

هسته اصلی راه‌اندازی این لشکر، نیروهای افغان «تیپ ابوذر» بودند که در زمان جنگ ایران و عراق می‌جنگیدند. نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران پس از دو دهه ابتدا از این نیروها تیپ فاطمیون را به عنوان «مجاهدان افغانستانی مدافع حرم» تشکیل داد و آنها را به سوریه اعزام کرد.

در تشکیل این لشکر، ابوحامد توسلی یکی از شهروندان افغان مقیم ایران نقش داشت و بنابر گزارش‌های منتشر شده در خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، این  لشکر اکنون دارای چند هزار نیروی شبه‌نظامی است که بخش عمده آن در سوریه مستقر است.

نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، در گسترش و تامین نیرو برای لشکر فاطمیون، هزاران پناهجوی عمدتا شیعی افغان مقیم ایران را استخدام و پس از آموزش نظامی شش ماهه برای جنگ به سوریه اعزام کرد.

گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که دست‌کم دو هزار نفر از نیروهای لشکر فاطمیون در جنگ سوریه کشته شدند که بسیاری از آنها کودک و نوجوان بوده‌اند و پیکر بسیاری از آنها به خانواده‌های‌شان تحویل داده نشده است.

دو سال قبل گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه نیروی قدس سپاه پاسداران به شبه‌نظامیان فاطمیون ماهانه ۵۰۰ دلار حقوق پرداخت می‌کند.

مقام‌های سپاه پاسداران پیشتر پرداخت حقوق به شبه‌نظامیان فاطمیون را رد می‌کردند ولی پرویز فتاح، رییس فعلی بنیاد مستضعفان فروردین ماه سال‌جاری[۱۳۹۹]در یک برنامه تلویزیونی گفت که «من در بنیاد تعاون سپاه[رییس] بودم، قاسم سلیمانی آمد به من گفت که حقوق فاطمیون را ندارم بدهم، در سوریه کمک کن.»

دولت افغانستان پیشتر از جمهوری اسلامی ایران خواسته تا لشکر شبه‌نظامیان فاطمیون را که در سوریه و در حمایت از بشار اسد می‌جنگند هرچه زودتر منحل کند. مقام‌های دولت افغانستان تاکید دارند که «استفاده از شهروندان افغان در جنگ نیابتی با قوانین بین‌المللی سازگاری ندارد.»

فعالان حقوق بشر پیشتر اقدام جمهوری اسلامی ایران  در سوءاستفاده از وضعیت بد اقامت و معیشتی پناهجویان افغان در ایران در جهت جذب آنها به لشکر فاطمیون و اعزام‌شان به جنگ در سوریه را مورد نکوهش قرار داده‌اند، به ویژه اینکه شماری از این پناهجویان در سنین کودکی و نوجوانی به میدان جنگ اعزام شده و بسیاری از آنها کشته شده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More