شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فرمانده سپاه پاسداران: انفجارهای اسرائیل دومینو بود و قابل تکرار است

 

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسدران،  با بیان اینکه انفجار در مراکز حساس اسرائیل و ایجاد اخلال در تجارت دریایی این کشور یک دومینو بود و «می‌تواند تکرار پذیر باشد»، گفت که نیروی قدس سپاه پاسداران طی دو دهه گذشته در کشورهای منطقه یک نبرد فرسایشی را به دشمن تحمیل کرد چون سیاست آنها حمله یک به یک به کشورها و در حمله نهایت جمهوری اسلامی بود.

درحالی که مقام‌های جمهوری اسلامی پیشتر انفجار تاسیسات غنی‌سازی نطنز و کشته‌شدن محسن فخری‌زاده را به اسرائیل نسبت داده و تاکید کرده بودند که «در سرزمین متجاوز پاسخ حادثه نطنز را می‌دهیم»، فرمانده کل سپاه پاسداران در مصاحبه تلویزیونی شامگاه چهارشنبه پانزدهم اردیبهشت ماه خود به صراحت مسئولیت انفجارها و یک مورد حمله موشکی به اسرائیل را بر عهده نگرفت اما به طور ضمنی آن را «یک دومینو» خواند.

حسین سلامی گفت که انفجار مهیب در کارخانه ساخت موتورهای پدافند هوایی و ساخت ماهواره‌ها، باد بادکنک اسرائیل را خالی کرد. او با اشاره به چند انفجار و یک مورد حمله موشکی به نزدیکی نیروگاه هسته‌ای دیمونا، گفت: از چند هفته پیش تمام آسیب‌های رژیم اسرائیل نشان داده شد. در حیفا پالایشگاه منفجر شد و مخازن آمونیاک نشت کرد و اعلام کردند به ۸۰ شرکت حمله سایبری شده، نزدیک فرودگاه بن‌گورین انفجار شد و موشکی به نزدیکی دیمونا اصابت کرد.

فرمانده سپاه پاسداران از این انفجارها به عنوان «دومینو» نام برد و افزود که «اولین ضربه به  اسرائیل می‌تواند آخرین ضربه باشد و با یک عملیات می‌شود این رژیم را منهدم کرد.»

درحالی که پیشتر اسرائیل حملات به دو کشتی خود در دریای عمان را به جمهوری اسلامی نسبت داده بود، حسین سلامی در مصاحبه تلویزیونی خود گفت: «۹۰ درصد بازرگانی اسرائیل از راه دریا است و دریانوردی این رژیم بسیار آسیب‌پذیر است و خیلی ساده می‌شود تجارت دریایی آن‌ها را با اخلال جدی روبه‌رو کرد.»

فرمانده سپاه پاسداران در بخشی از این مصاحبه تلویزیونی به نقش نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، در جنگ‌های دو دهه گذشته در عراق، افغانستان، لبنان، سوریه، یمن، و درگیری گروه‌های فلسطینی با اسرائیل اشاره کرد. سلامی گفت: «سیاست دشمنان این بود که به کشورهای منطقه حمله کنند و فینال این کار هم جمهوری اسلامی ایران باشد. این استراتژی خطرناک می‌توانست موفق شود. کار نیروی قدس این بود که این اجزا مستقل را در یک آرایه یکپارچه و مستقل دفاعی قرار داد و قدرت دشمن را در سطح وسیعی تجزیه کرد.»

فرمانده سپاه پاسداران گفت که  اقدامات نیروی قدس باعث شد «انرژی دشمن تحلیل رود و یک نبرد فرسایشی را به دشمن تحمیل کند» و این نیرو «توانست در لبنان قدرت بسازد و در فلسطین قدرت گرم و سوزان ایجاد کند و چشمه‌های قدرت در یمن و لبنان و جاهای مختلف ایجاد کرد و در برخی جاها ساختار قدرت ایجاد کرد.»

سلامی افزود که با این اقدامات بود که «نیروی قدس معادلات جدیدی ایجاد کرد و سلیمانی و نیروی قدس بین عملیات و استراتژی دشمن فاصله انداختند و اجازه نداند استراتژی دشمن پیاده شود.»

فرمانده سپاه با بیان اینکه «امروز با خزان قدرت دشمنان مواجه هستیم و برعکس ما و کسانی‌که با ما همراهند، شاداب و محیا برای ادامه حرکت هستیم»، گفت که «امروز آمریکا نمی‌تواند برای عربستان سعودی و نجات آن‌ها از شکست در یمن اقدامی را انجام دهد، خود آمریکا توانایی اعمال مداخلات مستقیم و یا غیر مستقیم به شکل گذشته را ندارد و کاملا در حاشیه تحولات منطقه قرار گرفته است و مجبور است به تدریج منطقه را ترک کند».

سلامی درباره اسرائیل هم گفت که شکنندگی و آسیب پذیری را در سیستم امنیت ملی اسرائیل می‌بینیم ولی آمریکا نمی‌تواند کمکی کند چون با فرسایش، کهولت و فرسودگی در قدرت‌هایی مواجه هستیم که قبلا بسیار قوی عمل می‌کردند و امروز هیچ شادابی سیاسی در سیاست خارجی آن‌ها نمی‌بینیم، سیاست خارجی آن‌ها فعال نیست.

فرمانده سپاه پاسداران با بیان اینکه دشمنان تصور می‌کردند بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی جبهه مقاومت تضعیف می‌شود، گفت که  که امروز شجره طیبه مقاومت در حال جواب دادن است و  منطقه فعلی روند امنیتی آمریکا را سست می‌کند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More