شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عذرخواهی عنابستانی، نماینده مجلس، بدون پذیرش سیلی زدن به سرباز: عصبانی شدم، برای همه پیش می‌آید

ساعاتی بعد از  انتشار ویدیوی دوربین‌ مداربسته نیروی انتظامی از «لحظه سیلی زدن علی اصغر عنابستانی به سرباز وظیفه عابد اکبری»، این نماینده مجلس شورای اسلامی با انتشار ویدیویی  بدون اشاره و پذیرش سیلی زدن، از مردم عذرخواهی و از این سرباز برای اجرای قانون تشکر کرد اما همزمان گفت که عصبانی شده بودم و این برای همه پیش می‌آید.

عنابستانی در این ویدیو که دوشنبه شب ششم بهمن ماه منتشر کرد، خطاب به مردم گفت که «برای شما هم پیش آمده که در برابر توهین عصبانی شود، اما من باید بیشتر بر خودم مسلط می‌بودم و در همین حد عصبانیت هم کار اشتباهی بود برای من.»

درحالی که بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی خواهان استعفا یا برکناری این نماینده مجلس شده‌اند، او در این ویدیو، گفت: « مردم بدانند که اگر من براساس آنچه در رسانه‌ها آمد می‌خواستم عمل کنم، همان روز اول قبل از رسیدن به منزل استعفا می‌دادم.»

عنابستانی در ادامه گفت که برای این ویدیو را منتشر کرده که «برای همه کارهای کرده و نکرده» عذرخواهی کند و حلالیت بطلبد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین دلیل اعتراض گسترده مردم، رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی توجه رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های خارج از کشور به این موضوع عنوان کرد و گفت: «رسانه‌های معاند خارجی و داخلی بدانند ما در مقابل قانون جمهوری اسلامی عزیز گردن‌مان از مو باریک‌تر است و اجازه سوء استفاده به آنها نمی‌دهیم.»

انتشار یک ویدیو درباره سیلی زدن علی‌اصغر عنابستانی به یک سرباز که از ورود خودروی این نماینده مجلس شورای اسلامی به خط ویژه ممانعت کرده بود، روز شنبه چهارم بهمن ماه به موضوع داغ شبکه‌های اجتماعی در ایران تبدیل شد و اعتراض گسترده کاربرانی را در پی داشت که خواهان برکناری یا استعفای این نماینده مجلس شدند.

پس از این بود که محمدرضا دشتی اردکانی، عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، درباره این برخورد گفت هنوز شکایتی به دستشان نرسیده است اما افزود که «عنابستانی درگیری فیزیکی با سرباز را تکذیب کرده اما گفته این سرباز به او توهین کرده است».

همزمان امیرحسین قاضی زاده هاشمی، رییس هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، گفت  که موضوع در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در حال بررسی است.

با این حال عنابستانی در مصاحبه با صداوسیمای جمهوری اسلامی «سیلی زدن به سرباز» را تکذیب کرد و گفت حتی از خودروی خود پیاده نشده است.

محمدحسین حمیدی، رییس پلیس راهور تهران، روز یک‌شنبه پنجم بهمن‌ماه گفت که «مستنداتی مبنی بر برخورد فیزیکی نماینده با سرباز پلیس راهور داریم که کاملا کفایت می‌کند و باید ببینیم مرجع قضایی در این رابطه چه تصمیم‌گیری خواهد کرد.»

حسین اشتری، فرمانده کل نیروی انتظامی،‌ نیز همان روز گفت که دستور رسیدگی به این موضوع را به معاونت حقوقی نیروی انتظامی داده است و «هیچ‌کس در مقابل قانون استثنا نیست.»

با گسترش واکنش‌های اعتراضی کاربران، عنابستانی صبح روز دوشنبه ششم بهمن ماه با انتشار بیانیه‌ای برای دفاع از خود، سیلی زدن به سرباز وظیفه را تکذیب کرد و این‌بار گفت که این سرباز به او توهین کرده و گفته «‌هر خری هستی برای خودت هستی»، و منهم «سرباز را هل» دادم.

ساعاتی پس از این بیانیه نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی، ویدیوی دوربین‌ مداربسته نیروی انتظامی که روز دوشنبه ششم بهمن‌ماه منتشر شد که «لحظه سیلی‌ زدن» علی اصغر عنابستانی نماینده سبزوار به عابد اکبری سرباز وظیفه پلیس راهور تهران را نشان می‌داد.

پس از این بود که شامگاه دوشنبه عنابستانی اقدام به انتشار ویدیو با محتوای «عذرخواهی از مردم و تشکر از سرباز» کرد اما در این ویدیو نیز مسئولیت سیلی زدن به سرباز را نپذیرفت و عصبانیت خود را نیز ناشی از «توهین» سرباز عنوان کرد و آن را موضعی عنوان کرد که برای همه پیش می‌آید.

مقام‌های مجلس شورای اسلامی تاکنون نتیجه بررسی‌های خود درباره سیلی زدن این نماینده مجلس به یک سرباز حین اجرای قانون راهنمایی و رانندگی اعلام نکرده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More