شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عراقچی تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا را تحریم مرتبط با برجام خواند

 

 عباس عراقچی، رییس هیات مذاکره‌کننده ایران در وین، اعلام کرد که تهران تحریم‌های اخیر حقوق بشری اتحادیه اروپا جزو تحریم‌هایی برجامی در نظر گرفته است. 

معاون وزیر خارجه ایران در مصاحبه با پرس تی‌وی گفت که این تحریم‌ها باعث تضعیف مذاکرات در وین خواهد شد. 

او با اشاره به انفجار اخیر در تاسیسات غنی‌سازی نطنز اضافه کرد: «اروپایی‌ها نه تنها اقدام مهم خرابکارانه در نطنز را نادیده گرفتند، بلکه سرگرم اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بودند و این کاملا غیرقابل قبول بود.» 

اتحادیه اروپا روز ۲۲ فروردین هشت نفر از مقام ها و همچنین سه نهاد جمهوری اسلامی را به دلیل نقش داشتن در سرکوب «خشونت‌بار» اعتراضات آبان ۱۳۹۸ تحریم کرد.  

در میان مقام‌های نظامی تحریم‌شده نام حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، غلامرضا سلیمانی، رییس سازمان بسیج مستضعفین، حسین کرمی، فرمانده یگان ویژه ناجا، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه، حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی و حسن شاهوارپور، فرمانده سپاه خوزستان،دیده می‌شود. 

عراقچی همچنین گفت که طرف غربی باید لیست تحریم‌هایی که انتظار می رود لغو شوند را آماده کند و بدون تهیه این لیست پیشرفتی در مذاکرات رخ نخواهد داد.

او گفت:‌«آنها باید همه تحریم‌ها را بردارند و ما به لیست تحریم‌ها نیاز داریم و این باید کار ما در این دور از بحث باشد، زیرا بدون لیست من فکر نمی‌کنم که بتوانیم پیشرفتی داشته باشیم.» 

معاون وزیر خارجه ایران تاکید کرد که لیست تحریم‌ها باید شامل اشخاص ثالثی که به دلیل همکاری با ایران تحریم شده‌اند نیز باشد. 

به گفته عراقچی، تهران نیز آماده است فهرستی مشابه درباره اقدامات هسته‌ای که باید انجام دهد، تهیه کند. 

او درباره مذاکرات گفت: «نمی‌توانم بگویم که خوش‌بین هستم، اما فکر می‌کنم که در مسیر خوبی قرار داریم.» 

عراقچی روز ۲۱ فروردین نیز گفته بود که آمریکا برای بازگشت به برجام باید بیش از ۱۵۰۰ تحریم موضوعی، افراد و موسسات را لغو کند.  

آمریکا پیشتر اعلام کرده بود حاضر است تحریم‌های «ناسازگار با برجام» را لغو کند تا ایران به سطح تعهداتش بازگردد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More