شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جمهوری‌خواهان کنگره خواستار دریافت اطلاعات مذاکره بر سر لغو احتمالی تحریم‌های خامنه‌ای و رییسی شدند

سه عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده، خواستار دریافت اطلاعات مذاکرات با طرف ایرانی درباره لغو احتمالی تحریم‌های علی خامنه‌ای، ابراهیم رییسی و دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی شدند.

نمایندگان برایان استیل، جیم بنکس و جو ویلسون، در این نامه با اشاره به اینکه مذاکره‌کنندگان ایران اخیرا به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفته‌اند که دولت بایدن توافق کرده تحریم‌های خامنه‌ای و سایر مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله ابراهیم رییسی، را لغو کند، از اینکه دولت بایدن این اطلاعات را به کنگره ارائه نکرده ابراز نارضایتی کردند.

این نمایندگان در نامه خود از وزارت‌های خزانه‌داری و خارجه آمریکا خواستند «محتوای تمامی تعاملات صورت گرفته با مقام‌های ایرانی» را درباره لغو تحریم‌ها ارائه کنند.

این نامه همچنین با اشاره به سوابق وسیع نقض حقوق بشری رییسی، به ویژه نقش او در اعدام‌ هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ و رییس‌جمهور شدن او در یک «انتخابات غیرمنصفانه و غیر‌آزاد»، از دولت بایدن خواستند که توضیح دهد برای «همبستگی با مردم ایران و تنبیه کسانی که به آنها ظلم می‌کنند» قصد دارد چه تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه تهران اعمال کند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این نامه نمایندگان جمهوری‌خواه به واشینگتن فری بیکن گفت: «پوشیده نیست که کاهش تحریم‌ها اولویت ایران در مذاکرات بوده، اما تاکنون در این باره توافقی صورت نگرفته است.»

او افزود: «تاکنون دولت بایدن هیچ اقدامی برای رفع تحریم مقام‌های بلندپایه ایرانی انجام نداده» و تاکید کرد: «تا برسر همه چیز توافق صورت نگیرد، هیچ توافقی حاصل نخواهد شد.»

جمهوری‌خواهان کنگره تاکنون چندین طرح تحقیق و تفحص را در ارتباط با رویه تیم بایدن در مذاکرات هسته‌ای با ایران آغاز کرده‌اند.

نمایندگان جمهوری‌خواه می‌گویند که ماه‌هاست رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به درخواست‌های آنان برای توضیح درباره روند مذاکرات پاسخ نداده است.

از سوی دیگر، دومینیک راب،‌ وزیر خارجه بریتانیا،‌ در گفت‌وگو با خبرنگاران در جدیدترین اظهارنظر خود درباره مذاکرات وین گفت که درهای دیپلماسی کشورش به روی تهران «نیمه‌باز» است و اگر او خصومت را انتخاب کند، هزینه‌ای بر ایران تحمیل می‌شود و الان زمان حساسی برای تهران است.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More